Bár bűnösnek találta az ügyben eljáró spanyol bíróság azt a 85 éves szülész-nőgyógyászt, aki csecsemők ezreit szakította el szüleitől évtizedekkel ezelőtt, ám elévülés miatt ejtették a vádakat.
Eduardo Vela volt az első orvos, akit a Franco-diktatúra alatti illegális örökbefogadási gyakorlat miatt megvádoltak. 1939–75 között bevett gyakorlat volt Spanyolországban, hogy az újszülötteket elszakították anyjuktól. Eleinte ideológiai alapon választották szét a családokat, hogy a csecsemőket politikailag megbízható szülőknek adják. Később már annyi is elég volt, ha az anya egyedülálló volt.
Az újszülöttek szüleinek azt mondták, gyermekük meghalt szülés közben. Több ezerre becsülik a hasonló ügyek számát, de Velát egy konkrét eset miatt állították bíróság elé.
Inés Madrigalt valószínűleg 1969-ben szakították el biológiai szüleitől, a nő 25 évvel nagykorúvá válása után tett feljelentést, ám a bíróság szerint erre csak 28 éves koráig lett volna lehetősége, így ügye elévült.
Az ügyészség 11 év börtönt kért az orvosra, a madridi bíróság bűnösnek is találta a szülész-nőgyógyászt emberrablás, terhesség hamis megállapítása és okirat-hamisítás bűntettében, de elévülésre hivatkozva felmentették.
Az ügyben már csak a spanyol legfelsőbb bíróság nyújthat be fellebbezést.
BBC