Nancy Carbone párterapeuta szerint nem a konfliktussal van a probléma, hanem azzal, ahogy reagálnak rá a párok. Sok páciensénél azt vette észre, hogy nem jól fordítják le maguknak a másik jelzéseit, és olyan sérelmeket tartogatnak magukban, amik igazából meg sem történtek. Az pedig, hogy ezeket a sérelmeket hogyan dolgozzák fel, meghatározhatja a házasság végkimenetelét.
A terapeuta tapasztalatai szerint a legsúlyosabb sérelem egy házasságban az, ha a párok nem reagálnak egymás érzelmeire. Ettől mindketten magányosnak érzik magukat, láthatatlan fal épül közéjük, és eltávolodnak egymástól. A lelkükben méregként halmozódnak a neheztelések, és végül elkezdik egymást bántani ahelyett, hogy megértenék, miért érzik magukat rosszul együtt.
A szakértő 5 figyelmeztető jelet írt le, amelyekből akár válás is lehet.
1. Indulatból reagáltok
Ha rendszert csinálsz abból, hogy hagyod, hogy elvigyenek az indulataid, és odavágsz mindenféle sértést a párodnak, akkor nem sok jó vár a házasságra. Sok esetben kommunikációs probléma áll a háttérben, amikor egy ártatlan megjegyzést is támadásnak veszel, vagy a párod érzi úgy, hogy minden megszólalásoddal kritizálni akarod.
2. Adok-kapok játszma alakul ki
Megsértett, ezért visszaadod neki, és jól bosszút állsz rajta. Már nem érdekel, hogy érzi magát a másik, csak az a fontos, hogy megfizessen a téged ért sérelmekért. Egymás bántása, a fájdalom okozásának kergetése erőteljesen sodor titeket a válás felé.
3. Hibáztatás
Nagyon könnyű mutogatni a másikra ahelyett, hogy kommunikálnátok egymással az érzelmeitekről. Ha a párod rontotta el, akkor neked nincs semmi dolgod – nagyon kényelmes álláspont. Ez azt jelenti, hogy nem vállalsz felelősséget a tetteidért, a másikat hibáztatod, kifogásokat keresel saját magad számára, vagy egyenesen úgy teszel, mintha nem is létezne a probléma.
4. Elkerülöd a konfliktusokat
Nincs olyan házasság a szakértő szerint, amelyben ne lenne olykor vita vagy veszekedés. Ha nincs, akkor az bajt jelez, mert azt jelenti, hogy a két fél kerüli a konfliktust a látszólagos béke érdekében. Csakhogy ez azzal jár, hogy feladsz magadból valamit, vagy elveszted önmagaddal a kapcsolatot, ami nem épp az egészséges párkapcsolat jellemzője.
5. Tartogatod a sérelmeket
És fel is hánytorgatod, amikor csak lehetőséged van rá. Vita során előkerülnek tíz évvel ezelőtti történetek, olyan apró sérelmek, amikre a párod már nem is emlékszik. Beleragadsz a problémákba ahelyett, hogy megoldanád őket. Igazából magadra vagy dühös, mert úgy érzed, nem tudod megvédeni a határaidat, ezt aztán a párodra zúdítod, amikor már nagyon eleged van.
A terapeuta szerint még nincs veszve minden, ha látod a fenti jeleket magatokon, csak arra mutatnak rá, hogy rossz irányba mentek, és ideje változtatni. Az első lépés mindig a probléma felismerése, utána jöhet az, hogy újra úgy kommunikáljatok egymással, hogy ne egymás bántása legyen a fő célotok. Ha megtanuljátok kifejezni az érzelmeiteket úgy, hogy abból a másik érezze az összetartozást, akkor már nyert ügyetek van.