Minden erőfeszítésünk ellenére is érik a gyerekünket traumák. Ilyen az élet, stressz jön-megy, a külvilág hatással van rá, nem tudjuk megvédeni olyan eseményektől, melyek kihathatnak az egész életére. De azért nem kell kétségbeesni, egyrészt a gyerekek nagyon rugalmasak, másrészt szerencsére most egy új tanulmányban azt találták, lehet ellensúlyozni a traumatikus élményeket, hogy ne legyenek hosszú távon káros hatással a gyerek lelkére.
A pozitív és negatív gyerekkori élményeket kell egyensúlyba hozni
A Birgham Young University kutatói felnőtteket kérdeztek arról, milyen rossz élményeik voltak gyerekkorukban, melyek hatással vannak a felnőtt életükre is. A győztes traumák a következők lettek:
- válás,
- elhagyatottság,
- börtönbe került egy családtag,
- szülő mentális betegsége,
- szülő függősége,
- családon belüli erőszak,
- családtag halála.
Ezután a résztvevőknek arról is nyilatkozniuk kellett, hogy milyen pozitív élményeik voltak, melyek segítettek feldolgozni a traumákat. A legtöbb szavazatot a következő élmények kapták:
- jó barátok és szomszédok,
- biztonságérzetet nyújtó hit,
- legalább egy gondoskodó felnőtt,
- ha jól érezték magukat a bőrükben,
- kiszámítható napi rutin (például közös étkezés és rögzített alvásidő),
- jó iskola,
- törődő tanárok,
- lehetőségek a szórakozásra.
A kutatók azt találták, hogy a résztvevők 75 százaléka tapasztalt legalább egy traumát, és 39 százalékuk élt át pozitív élményeket. Az eredményeket összevetették az alanyok felnőttkori fizikai és mentális állapotával, figyelembe véve többek között a zöldségfogyasztás, testmozgás, alvásproblémák, stresszkezelés, depresszió, hála és családi kapcsolatok terén gyűjtött adataikat.
Az eredményekből az derült ki, hogy akiknek legalább négy traumatikus élményük volt, azoknak a pozitív élmények csökkentették a traumák negatív hatásait.
A kutatás vezetője, Ali Crandall professzor szerint azért nagy áttörés ez a tanulmány, mert sok szülőt megnyugtathat, aki aggódik a gyereke miatt valamilyen negatív élethelyzet, például a válás miatt. Most már egyértelmű, hogy tudatos gyerekneveléssel képesek vagyunk változtatni a traumák hatásán, ha nagy hangsúlyt fektetünk a sok pozitív élményre a gyerek életében.
Fontos üzenet az is, hogy nemcsak a szülőkön múlik minden, hanem a gyerek környezetében lévő többi felnőtt is rendkívül sokat számít, ha pozitív hatásokat akarunk elérni. Azt is hozzátették még a kutatók, hogy a traumák hatásainál sokkal rombolóbb lehet, ha a pozitív élmények hiányoznak a gyerek életéből, úgyhogy a legjobb az, ha arra koncentrálunk az aggódás helyett, hogy minél több támogató ember legyen a gyerek körül, és sok jó élménynek teremtsünk hátteret gyerekkorában.