Már most jobb a babáknak és a mamáknak a szegedi szülészeti klinikán, hamarosan pedig komoly fejlesztések várhatók a szülők kinyilvánított igényei mentén. Mindez nagyrészt annak a petíciónak köszönhető, amelyet egy érintett kismama indított egy évvel ezelőtt a Szabad.aHangon.
A Családbarát országos programban 277 millió forintot nyert a SZAKK Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinika, amelynek vezetése további 300 millió forintra és a Családbarát szülészet címre pályázik.
Az elmúlt egy év változtatásai (például a babák és mamák szülés utáni zavartalanabb együttléte), a tervezett intézkedések (hogy az édesapák is jelen legyenek a császármetszéses szüléseknél), valamint a fejlesztésekkel megvalósuló lehetőségek (szülőszékek használata) mind szerepeltek a Szabad.aHangon indított petíció pontjai vagy a szülők további, a kórháznak intézett kérései között.
Egy évvel ezelőtt azért indult a Petíció a szegedi női klinika anya- és bababarátabbá tételéért című kampány, mert a Szegedi Szülészeti Klinikán szült családok egy részét zavarta az, hogy tapasztalataik szerint az intézmény gyakorlata
nem egyezik a WHO bizonyos szakmai ajánlásaival, például az aranyóra tekintetében, amikor a szülést követően az újszülött háborítatlanul bőrkontaktusban tölthet egy órát az édesanyjával, és ezt nem szakítják meg azért, hogy elvigyék vizsgálatokra vagy felöltöztetni.
Észrevételeik jogosságára utal az, hogy pár nap alatt több ezren aláírták a petíciót, amit ide kattintva lehet elolvasni. A kampány azért indult novemberben, mert a kismamák úgy értesültek, hogy az intézmény pályázatot nyújtott be az intézmény családbaráttá tételére. Úgy érezték, itt a lehetőség, hogy megosszák észrevételeiket és igényeiket a Klinika vezetésével.
A közel 4000 aláírás és az annak nyomán születő sajtómegjelenések hamar felkeltették a klinika vezetésének figyelmét, és egyeztetésre hívták a petíció indítóit. Bár a találkozás a mai napig nem történt meg, de az írásos megkeresések nagy része célt ért. „Még ha a klinika nem is kommunikál velünk szeptember óta, láthatóan, érezhetően megfogadták a tanácsaink egy részét – erről több frissen szült édesanya is beszámolt nekünk, illetve a felújítási tervek is erről árulkodnak – mondja Újvári Dóra, a petíció indítója. – Hatalmas eredményt értünk el, de sok-sok év kell ahhoz, hogy a szemléletváltás megtörténjen, ami nélkül nem lehet valóban baba- és szülőbarát egy szülészet.”
(Kiemelt kép: illusztráció, Facebook / Sarah Hill)