Természetesen szó sincs arról, hogy dolgoztatni kellene a gyerekeket, de azt is el kellene már felejteni, hogy milyen kegyetlenség a házimunkába bevonni őket, hiszen helyette játszaniuk kellene. Nem kegyetlenség, hanem a gyereknevelés fontos része a házimunka, egyenesen az életre készítjük fel vele a gyereket.
Együtt élünk, együtt tartjuk rendben a környezetünket
Ahhoz, hogy anyából ne cseléd, és a gyerekből ne egy olyan felnőtt váljon, aki azt várja a környezetétől, hogy mindent a feneke alá tegyen, az kell, hogy már egészen kicsi korától kezdve vonjuk be a házimunkába. Az üzenet egyszerű, ami így a vérévé válik: együtt élünk, közösen használjuk a rendelkezésünkre álló teret, úgyhogy együtt is kell rendben tartani a portánkat. Lehet, hogy nyafognak tőle a gyerekek, de nem szabad megtörni, mert az ő érdekük az, hogy megtanulják azokat a leckéket, melyeket a házimunkák rejtenek magukban.
Házimunka kicsiknek
Már kétéves koruktól kezdve nyugodt szívvel bevonhatjuk a gyereket a ház körüli munkákba. Képes arra a kétéves is, hogy összeszedje a játékokat a földről és egy arra kijelölt kosárba rakja mindegyiket.
A főzésben is tud segíteni, rábízhatjuk a zöldségek lemosását, csak egy elég magas és biztonságos fellépő kell hozzá, hogy elérje a csapot, meg utána egy felmosás, mert biztos az egész konyha vizes lesz tőle. És segíthet minden olyan esetben, amikor egy extra pár kézre lenne szükségünk, például teregetés közben kiveheti a következő ruhadarabot a kosárból és a kezünkbe adhatja. Ebben a korban még örömmel segítenek a gyerekek, játéknak és minőségi együtt töltött időnek érzik, ilyenkor kell rászoktatni őket arra, hogy a család környezetéért ők is felelősek.
Házimunka nagyobbaknak
Ha már bevezettük kiskorukban a házimunkát, akkor igazán nem lesz nagy mutatvány, hogy az idősebbeket is rávegyük a segítésre. Az ő esetükben már lehet komolyabb munkákat adni nekik, hogy a felelősségüket is jobban érezzék. Ha van háziállat, akkor például lehet egy hatéves feladata már az, hogy időben megetesse. Vagy hogy megöntözze a növényeket. Az élőlények gondozása közben tanulják a legtöbbet az életről a gyerekek, mindenképp érdemes rájuk bízni ezeket a feladatokat.
Az iskolásoknál pedig már szinte bármilyen munkát fontolóra vehetünk, legyen az a szoba porszívózása vagy egy szelet kenyér megkenése vajjal. A célunk az, hogy önálló ember váljon belőlük, ezért fontos, hogy egyre nehezedő feladatokat kapjanak, amíg velünk élnek. És ha belegondolunk, nem is olyan sok idő az a huszonpár év, hogy minden eszközt átadjunk nekik az élethez, ebben lesz nagy segítségünkre a házimunka.
Olvass még többet a házimunkáról: