nlc.hu
Család
Ekkor tarthatják meg a gyakorlati vizsgákat a szakképzésben

Ekkor tarthatják meg a gyakorlati vizsgákat a szakképzésben

A szakképzés lényegét jelentő gyakorlati vizsgákat az érettségihez hasonló biztonsági előírások szerint kell lebonyolítani egy javaslat szerint.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) javaslata alapján a járványhelyzetre tekintettel szigorú óvintézkedések mellett májusban adhatnak számot tudásukról a szakképző intézményekben vizsgázók – közölte a tárca vasárnap.

Schanda Tamás, az ITM parlamenti és stratégiai államtitkára elmondta: az emberek egészségének és életének megvédése áll az első helyen, ezért határoztak meg a javaslatban szigorú feltételeket a vizsgáztatásokhoz. A javaslat alapján a komplex szakmai vizsgák írásbeli részét az írásbeli érettségi vizsgákat követő időszakban kell megszervezniük az intézményeknek. A szakképzés lényegét jelentő gyakorlati vizsgákat az iskolák által meghatározott időpontban, lehetőség szerint májusban tarthatják meg.

A koronavírus-járvány miatt önkéntes karanténban lévő fodrász oktatóvideót készít egy gyakorlásra használt babafej haját vágva budapesti otthonában 2020. március 26-án (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A koronavírus-járvány miatt önkéntes karanténban lévő fodrász oktatóvideót készít egy gyakorlásra használt babafej haját vágva budapesti otthonában 2020. március 26-án (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A vizsgákat az érettségikhez hasonlóan kis létszámmal, a vizsgázók közötti megfelelő védőtávolságot tartva, a biztonsági előírások betartásával kell megszervezni és lebonyolítani. A tervek szerint a vizsga végeredményét a szóbeli vizsga eredménye nélkül kell megállapítani.

A vizsgán azok a végzős tanulók vehetnek részt, akik az utolsó tanévben a kötelező szakmai gyakorlat legalább 60 százalékát teljesítették. A vizsgára bocsátás feltételeként előírt okiratok (például nyelvvizsga, jogosítvány) bemutatása nem kötelező, sikeres vizsga esetén a bizonyítványt azok hiányában is ki kell állítani.

A szakmai javaslat kitér arra is, hogy mellék-szakképesítés megszerzésére irányuló vizsga nem szervezhető, azokat a 2020/2021. tanév október-novemberi vizsgaidőszakában kell megtartani. A javító- és pótlóvizsgák letételének lehetősége kapcsán megszabott, idén júniusban lejáró egy éves határidő a 2020/2021. tanév október-novemberi vizsgaidőszakának utolsó napjáig meghosszabbodik.

A tárca kezdeményezésének elfogadása esetén igazoltnak kell tekinteni annak a tanulónak a hiányzását, aki a koronavírus miatti veszélyhelyzetre tekintettel valamely vizsgatevékenységen nem vesz részt, és számára a 2020/2021. tanév október-novemberi vizsgaidőszakában kötelező vizsgalehetőséget biztosítani, amely nem tekintendő javító- vagy pótlóvizsgának.

A minisztériumi javaslatról a jövő héten születhet kormánydöntés.

(MTI)

Kapcsolódó cikkek:

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top