nlc.hu
Család

Koraszülés koronavírus fertőzöttség miatt

Kutatás: a koronavírusos kismamáknak nagyobb eséllyel lesz koraszülött a babájuk

A koraszülések emelkedését legalább részben magyarázza, hogy az orvosok az anya és a baba egészsége miatt gyakrabban döntöttek a korai császármetszés mellett.

A várandós kismama koronavírus-fertőzöttsége nem növeli sem a magzat, sem az újszülött halálozási kockázatát egy új brit tanulmány szerint. A több mint 4000 igazolt vagy valószínűsített koronavírus-fertőzött várandós adatainak vizsgálatával a tudósok azonban azt is megállapították, hogy akinek pozitív lett a tesztje, annak nagyobb eséllyel lett koraszülött a babája.

Sok a császármetszés és ezért a koraszülés is a koronavírusos anyáknál.

Sok a császármetszés és ezért a koraszülés is a koronavírusos anyáknál (Fotó: Amit Gaur/Unsplash)

A 4004 vizsgált esetből 1606 származott a brit PAN-COVID adatbázisból, 2398 az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia adatbázisából. A kutatók azt találták, hogy a vizsgált brit anyák 12 százaléka a várandósság 37. hete előtt hozta világra a gyerekét, az országos átlag 7,5 százalék. Hasonló volt az amerikai arány is.

Az emelkedést legalább részben magyarázza, hogy az orvosok az anya és a baba egészsége miatt gyakrabban döntöttek a korai császármetszés mellett

 – magyarázták a kutatók. A spontán koraszülések száma a vártnál alacsonyabb volt.

Már korábbi kutatások is megállapították, hogy nincs összefüggés a SARS-CoV-2, vagyis az új koronavírus anyai fertőzése és a magzat vagy az újszülött halálozása között. Az igazoltan fertőzött brit anyák babáinak 2 százalékánál bizonyult pozitívnak a koronavírusteszt, az amerikaiaknál 1,8 százalék volt az arány. A vizsgált nők többségének nem volt krónikus alapbetegsége, mint például diabétesz vagy asztma. 

Fontos tudni azonban, hogy:

a pozitív teszteredmény nem indokolja a szülés módjának megváltoztatását

az ESZK Szülészet és Nőgyógyászati Asszisztált Reprodukció Tagozat szerint, vagyis a pozitív teszteredmény önmagában nem indokolja a császármetszést. Az ACOG (Amerikai Szülészeti-Nőgyógyászati Szakkollégium) szintén tett állásfoglalást arról, hogy a COVID-19 státusz önmagában nem indokolja a császármetszést, a WHO (Egészségügyi Világszervezet) pedig ugyancsak azt ajánlja, hogy a COVID-19 fertőzésre gyanús vagy igazolt várandósoknál nem szükséges császármetszést végezni. 

Az Imperial College London kutatói brit és amerikai adatokkal dolgoztak, tanulmányuk az Ultrasound in Obstetrics and Gynecology című szakfolyóiratban jelent meg.

Legfrissebb cikkeink a magyar szülészeti ellátásról

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top