Szigorítások Magyarországon: tele vagyunk kérdésekkel

nlc | 2021. Március 04.
Gulyás Gergely csütörtökön bejelentette a legújabb szigorításokat, de számos homályos részlet van még, pénteken talán már okosabb leszünk, és az a biztos, ami majd megjelenik a Magyar Közlönyben.

„Nemcsak azért kell most zárnunk, hogy megvédjük az emberek életét és egészségét, hanem azért is, hogy mielőbb nyithassunk” – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón, aminek helyszíne rendhagyó módon a Karmelita kolostor volt, ugyanis még zajlik a rendkívüli kormányülés a koronavírus-járványhelyzetről. Ugyan számos részletet emiatt nem tudtak ismertetni, Gulyás Gergely elmondta, mik a legfontosabb intézkedések, hozzátéve, hogy a részletszabályokról az operatív törzs pénteken dönt.

Az ismétlés kedvéért felsoroljuk azt, amit biztosan tudunk:

Ugyan – ahogyan a Telex is írja – valószínűleg péntek reggeli interjújában Orbán Viktor is közöl majd újabb részleteket, hogy pontosan mit takarnak ezek az intézkedések, azok vélhetően majd a Magyar Közlönyből fognak kiderülni.

A részletek ismeretének hiányában pedig sokakban felmerült az a kérdés, hogy a kaszinók továbbra is kivételnek számítanak-e majd (a hvg.hu-nak adott válaszukból cikkünk írása után kiderült, hogy nem, azok sem tarthatnak nyitva),  hogy pontosan milyen szolgáltatások fognak szünetelni, vonatkozik-e ez az egészségügyi ellátására, vagy arról van szó, hogy nem lehet majd mondjuk fodrászhoz menni, mi lesz a bölcsődei ellátással, és mi a helyzet mondjuk a dohányboltokkal, piacokkal, bankokkal és a postákkal?  A hvg.hu megkérdezte az Erstét, hogy mit tudnak a lezárásokról, de egyelőre ők is csak annyit tudnak hamarosan életbe lépő intézkedésekről, amit az újságok megírtak.

Az Index csütörtökön reggel arról írt, hogy kötelező lehet majd az FFP2 maszkok viselése, de Gulyás Gergely erről nem tett említést, a védőeszköz mindenesetre pár óra alatt hiánycikk lett, és ha Orbán Viktor még mindig Ausztriát tekinti laborjának, akkor elképzelhető, hogy nálunk is szükséges lesz-e ezek viselése, hiszen a szomszéd országban amíg nem enyhítenek a korlátozásokon, FFP2 maszkot kell viselni a tömegközlekedésen és a boltokban. Ráadásul a napokban egy másik szomszédos országban, Szlovákiában is kihirdettek egy hasonló szabályozást.

Fotó: Neményi Márton

Amikor 2020 tavaszán bevezették a kijárási korlátozásokat, a járványügyi adatok egészen más számokat mutattak, március 28-án, amikor életbe lépett az erre vonatkozó rendelet, 43 embernél igazoltak koronavírus-fertőzést, és velük együtt 343 volt a regisztrált fertőzöttek száma Magyarországon, és egy krónikus betegségben szenvedő beteg hunyt el. Azóta majdnem eltelt egy év, és az adatok sokkal sötétebb képet festenek, a csütörtök reggeli jelentés szerint pedig 152 újabb áldozata van a járványnak, 6278 új fertőzöttek száma és 6554-en vannak kórházban, és könnyen elképzelhető, hogy a számok tovább emelkednek majd, egyes szakértők szerint ugyanis a március végén tetőzhet leghamarabb a harmadik hullám.

Ezen komoly különbségek ellenére persze előfordulhat, hogy a szigorítások egyes elemei hasonlóak lesznek. A 2020. március 28. és április 11. között érvényes kijárási korlátozások idején:

A hvg.hu készített egy külön táblázatot arról, hogy az első, második és harmadik hullámban mennyit változtak az intézkedések. A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint a második hullámban érvényes szabályokhoz közül ami nem változik, az az, hogy az éttermeknek – kivéve az üzemi étkezdéket – továbbra is zárva kell lenniük, csak házhozszállítás lehetséges, a szállodák üzleti célból fogadhatnak vendégeket, rendezvényeket nem lehet tartani, a magán- és családi rendezvények legfeljebb 10 fő vehet részt, temetésre csak legfeljebb 50 ember mehet egyszerre, esküvőn pedig a szertartáshoz szükséges személyek, a tanúk, a szülők és a testvérek vehetnek részt.

Arra, hogy a kormány szigorítani fog, már lehetett számítani, Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi osztályvezetője múlt héten azt nyilatkozta, az emelkedő számok miatt indokoltnak tartaná, hogy egy kéthetes periódusban csak a létfontosságú élelmiszerüzletek, gyógyszertárak, bankok, posták maradjanak nyitva, Orbán Viktor egy hete arról beszélt, hogy a határokon is szigorítani kellene, és azóta meg is jelentek a vonatkozó törvénymódosítások, Kásler Miklós az emberi erőforrások minisztere pár napja egy interjúban azt mondta, a járványügyi szigor 70 százalékánál tartunk, és újabb szigorításokra lehet szükség, Müller Cecília is pedzegette, hogy nehéz hetek várnak ránk az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján, majd szerdán azt mondta, a szerdai kormányülésen újabb döntések születnek.

Mi a helyzet a környező országokban?

Ahogyan már írtuk, Szlovákiában március 8-tól a tömegközlekedési eszközökön és az üzletekben kötelező lesz az FFP2-es kategóriájú maszk viselése, március 15-tel kezdődően pedig ezeket minden zárt területen kötelező lesz hordani, a rendelkezés alól kivételt kapnak a kiskorúak, akiknek elég lesz a sebészi maszkot viselni. Emellett pár nappal ezelőtti híradások szerint a kormány este 8 és hajnali 1 óra között kijárási tilalmat tervezett életbe léptetni, kivételt csak a munkába járás vagy az onnan való hazajutás, illetve az orvosok felkeresése jelent.

Csehországban rekordmagasra emelkedett a kórházban kezelt koronavírusos betegek száma, az egyre kritikusabbá váló helyzetet a cseh kormány új óvintézkedésekkel próbálja kezelni. Szerdától kezdve például a több mint 250 személyt foglalkoztató vállalatoknál kötelező az alkalmazottak tesztelése legalább heti egy alkalommal, és életbe lépett egy olyan korlátozó intézkedés is, melynek értelmében senki nem hagyhatja el a lakóhelye szerinti járást, kivéve ha munkába megy vagy ha a hozzátartozójáról kell gondoskodnia

Horvátországban ezzel szemben hétfőtől kinyithattak az éttermek és kávézók teraszai, és a zárt téri edzéseket is engedélyezték, miközben Krunoslav Capak, a horvát közegészségügyi intézet (HZJZ) igazgatója felszólította a lakosságot arra, hogy most ne utazzon, bejelentették, visszaállítják a koronavírus-járvány miatti 14 napos karanténkötelezettséget, írja az MTI.

Romániában ugyan jól haladnak az oltásokkal, de ismét gyorsul a koronavírus-fertőzések üteme: szerdán két hónap óta először haladta meg a négyezret az egy nap alatt beazonosított fertőzöttek száma. Ukrajnában is tovább gyorsult a koronavírus-járvány terjedése, csütörtökre több mint tízezer új beteget regisztráltak, mintegy 2800-zal többet a megelőző napinál.

Legfrissebb hírek a koronavírus-járványról:

Exit mobile version