Tíz éve annak, hogy Isztambulban megnyitották csatlakozás lehetőségét a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló egyezményhez. Az évforduló alkalmából a Human Rights Watch (HRW) nevű jogvédő szervezet az egyezmény ratifikációjára és végrehajtására azokat az országokat, amik eddig nem tették meg, írja a Szabad Európa.
Az Isztambuli Egyezményt a 47 tagból álló Európa Tanácsnak 33 tagállama ratifikálta eddig, 12 másik aláírta, de nem ratifikálta, lásd például Magyarországot. A szervezet aggasztónak tartja, hogy egyes országok felmondták az egyezményt, vagy pedig szóba került náluk ennek a lehetősége, mint a pandémia miatt még nehezebb helyzetbe kerültek az abúzús áldozatai.
„A Covid-19-világjárvány rávilágított arra, hogy a nők elleni erőszak egyike a legszélesebb körben tapasztalt emberi jogsértéseknek, mindennapos fenyegetést jelent nők és lányok életére és egészségére világszerte. Ezen döntő pillanatban az Európa Tanács tagjainak meg kell mutatniuk az Isztambuli Egyezmény ratifikálásával és végrehajtásával, hogy komolyan gondolják a nők és lányok jólétének és biztonságának előtérbe helyezését” – mondta Hillary Margolis, a New York-i székhelyű HRW kutatója.
Ha segítségre van szükséged:
NANE SEGÉLYVONAL
Nők és gyerekek elleni erőszak áldozatainak és segítőiknek
06 80 505 101
hétfő, kedd, csütörtök és péntek 18-22 és szerda 12-14 óra között
PATENT EGYESÜLET
A jogsegély elérhető telefonon szerdánként 16 és 18 óra között és csütörtökönként 10 és 12 óra között a 06 70 220 2505 mobilszámon, illetve e-mailen a jog@patent.org.hu címen folyamatosan.