Az RTL szerint ez az összeg augusztustól még magasabb lesz, ugyanis az elemzők az egyre magasabb alapkamat miatti kockázatra figyelmeztetnek.
A Babaváró hitel csak akkor marad kamatmentes, ha az első baba öt éven belül megszületik, ha nem, akkor visszamenőleg is kamatot kell fizetni. Ennek mértéke azonban a mindenkori alapkamattól függ, amely a választások óta már több, mint duplájára emelkedett. Akkor 4,4% volt, mostanra azonban már eléri a 10,75%-ot. Elemzők szerint ezt a szempontot mindenképpen figyelembe kell vennie annak, aki most akarja felvenni a Babaváró hitelt.
Ha nem születik meg a gyermek, akkor a büntetés mértéke az aktuális piaci hozamoktól függ. A felvett 10 milliós összeg után összesen több mint 25 millió forintot kell visszafizetni – mondta Argyelán József a Bankmonitor vezető elemzője az RTL Híradóban.
A Budapest környéke pedig azt írja, hogy a Bank360 elemzése szerint Babaváró hitel esetében az ügyleti kamatot meghatározó referenciakamat már 7,47 százalékon áll, ez az augusztusi igénylőkre lesz érvényes. A júliusban igénylők 6,94 százalékos referenciakamattal számolhatnak, ami a kamattámogatás időszakában 10,02 százalékos, a támogatás elvesztése esetén pedig 13,02 százalékos ügyleti kamatot jelent a futamidő első öt évében. Augusztusban már az emelkedő referenciakamat miatt az ügyleti kamatok 10,71 és 13,71 százalékra nőnek.
Az elmúlt években több, családokat érintő, népszerű kedvezmény és támogatás volt elérhető a babaváró hiteltől a falusi csokig. Ám ezeket a konstrukciókat 2022 végéig vagy közepéig hirdették meg. Most a kormány bejelentette, hogy marad a Babaváró hitel és a csok is.
Illusztráció (Fotó: Unsplash/Hu Chen)