A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar 1100 ingatlant árverezett el egyetlen hónap leforgása alatt, miután június 15-én lejárt a mintegy két és fél éve tartó kényszerértékesítési- és kilakoltatási moratórium – vette észre az RTL.hu.
A csatorna információi szerint napi 40 ingatlant árvereztek el július közepéig, ezeknek jelentős része a becslések szerint lakóingatlan volt. A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elektronikus árverési rendszerében jelenleg összesen nagyjából 4500 ingatlanra lehet licitálni, ezeknek túlnyomó része pedig (4100 darab) lakáscélú ingatlanként szerepel a honlapon.
Az RTL által megszólaltatott Utcajogász Egyesület, amely a szegénységben élő, főleg hajléktalan és rossz vagy bizonytalan lakhatásban lévő embereknek nyújt ingyenes jogi segítséget, úgy nyilatkozott, hogy hozzájuk a moratórium lejárta óta 30 százalékkal többen fordultak segítségért, mint előtte – ráadásul ez a szám torzít, hiszen őket leginkább budapestiek, vagy az interneten otthonosan mozgók érik el nagyobb számban.
A Mérce által szemlézett cikk szerint most fordul meg az elmúlt évtized átlagosan pozitív trendje az ún. „nem teljesítő hitelek” (90 napon túli késedelembe esett törlesztés) arányának csökkenésével, amely az első negyedévben 1,4 százaléka volt az összes adósságtípust tekintve. A rtl.hu által idézett szakértői vélemény szerint ez az arány a rezsiköltségek és az infláció növekedésével, a kétszámjegyű alapkamattal akár meg is négyszereződhet.
Tovább erősítheti a romló tendenciát az a tény is, hogy tavaly év végén sokan kiestek a hitelfelmondási és törlesztési moratórium köréből, nekik azóta ismét el kellett kezdeniük fizetni a törlesztőket. Ők a járvány ideje alatt jellemzően bajba kerültek, elveszítették például a munkájukat vagy csökkent a bevételük, így kérdés, hogy közülük hányan tudják majd újra fizetni a részleteket. A programban csak a legsérülékenyebb réteg maradhatott, az adósok nagyjából 5 százaléka.
Mint ismert, nemrég nagy felháborodást keltett annak a négygyerekes családnak a története, akiknek elárverezték az otthonát és az ingatlant a házra egyedüliként licitáló polgármester vette meg.