A PwC tanácsadócég friss, nem reprezentatív felméréséből azt derült ki, hogy a magyar dolgozók 84 százaléka átállna a négynapos munkahétre. Sokan még akkor is vállalnák ezt, ha kilenc vagy akár tíz órára nőne a munkaidő a munkanapon, és a most megszokott modellnél még az is népszerűbb lenne, hogyha – nyolcórás munkanap esetén – csökkentett bér járna a munkahét megrövidítése miatt. Igaz, a négynapos munkahéttel kapcsolatban azért vannak fenntartások, például a jövedelem miatt, de vannak, akik amiatt aggódnak, hogy így esetleg hosszú távon bizonytalan lenne a munkahelyük.
A felmérés apropója az volt, hogy a Magyar Telekom Csoport tesztjelleggel bevezette a négynapos munkarendet, és a projekt olyan jól sikerült, hogy februártól már 300 munkavállalóval folytatja, ha pedig akkor is jó eredményeket produkálnak, akkor akár az egész cég átállhat az új munkarendre, írja a Telex.
Az említett kutatásban egyébként több mint 12 ezer munkavállaló véleményét kérték ki, és közülük több mint háromezren a Telekom Csoportnál dolgoznak.
Az országos felmérés egyéb tanulságai:
- a négynapos munkahét segítheti a munka-magánélet egyensúlyt,
- a válaszadók szerint nőne a teljesítményük, ha csak négy napot dolgoznának,
- a többség a pénteket preferálná szabadnapként, a hétfő lett a második helyezett,
- a szülők nem tudnának napi 8 óránál többet dolgozni a 4 adott munkanapon,
- egyes magasan képzett munkakörökben dolgozók, mint az IT-szakemberek, jogosultnak érzik magukat a 32 órás munkahétre,
- az idősebbek viszont kevésbé változtatnának az ötnapos munkahéten, mint a fiatalok.