Először végeztek a magzat altatásával járó méhen belüli, életmentő beavatkozást Magyarországon, a Semmelweis Egyetem szülészeti klinikáján. A műtétre azért volt szükség mert a várandósság elején kiderült, hogy az anya szervezete ellenanyagot termel a baba vércsoportja ellen, emiatt a 28. hétre súlyos vérszegénység alakult ki a magzatnál. Egyértelmű volt, hogy vagy azonnal kiveszik a babát, vagy műteni kell. Ebben az esetben a szokásos eljárás azonban nem volt lehetséges.
“Az elsőként választandó módszer az az, hogy a köldökzsinórnak a méhlepényi eredésébe adjuk be a vért. Ez csak akkor kivitelezhető technikailag, ha a méhlepény a méhnek az elülső falán van, tehát meg tudjuk közelíteni a méhlepénynek a köldökzsinór eredését” – magyarázta az RTL Híradónak Dr. Benkő Zsófia szülész-nőgyógyász szakorvos. Ezért egy, Magyarországon korábban soha nem alkalmazott módszer jöhetett szóba: a magzatot el kellett altatni, hogy közvetlenül vénába kaphasson vért.
Az orvosoknak két napjuk volt mindent előkészíteni.
A 28 hetes Borbálát az édesanyja hasában altatták el, hogy aztán vérkészítményt kaphasson. “Én ébren voltam, és azt figyeltem a monitoron, hogy minden rendben legyen a babával. Abban a pillanatban úgy voltam vele, hogy igazából nincs más választás, mert itt most az a tét, hogy a baba még bent maradhasson” – elevenítette fel a történteket az RTL Híradónak az édesanya.
Borbálának 4 hetet nyertek a beavatkozással. A klinika orvosai szerint ez az egy hónap ilyen pici magzat esetében életmentő lehet.
Az édesanya és a kisbabája azóta már otthon van, a kislány szépen fejlődik. A klinikán azóta 8 hasonló, sikeres beavatkozást végeztek és még többet terveznek.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock