A hideg idő beköszönte egyet jelent: poloskainváziót.
Magyarországon két idegenhonos faj, a zöld színű vándorpoloska és a barnás színű ázsiai márványospoloska lelhető fel. A vándorpoloska eredeti hazája Kelet-Afrika, nálunk a 2000-es évek elején bukkant fel, mára az ország teljes területén megtalálható. Az emberre nézve egyik sem jelent veszélyt, de ettől függetlenül senki nem örül a jelenlétüknek, főleg nem a lakásban.
Terjedésében szerepet játszhatott az emberi tevékenység, de nem zárhatjuk ki, hogy természetes úton jutott el hozzánk: az egyre melegebb idő, a komoly és tartós fagy nélküli telek immár egyre optimálisabb feltételeket nyújtanak a mediterrán fajok számára is – mondta a 24.hu-nak Dr. Torma Attila biológus, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos munkatársa, a poloskák szakértője, aki hozzátette:
Mára mindkét faj megállíthatatlanul, inváziós mértékben terjed és sokasodik Magyarországon. A különbség annyi, hogy a korábban érkezett vándorpoloska már a természetben is hódít, míg a márványos egyelőre megmaradt a városokban és azok környezetében
Egyes kutatók szerint összességében csökken a poloskák száma. A szakember szerint ez annak köszönhető, hogy előbb-utóbb elszaporodnak a vándorpoloska és a márványos poloska természetes ellenségei, leginkább a tojás- és lárvaparaziták. Ez kordában tartja a létszámot, bár a jelenség hullámzó.
Szabadulj meg tőlük!
Ha a kertben találkoztok:
A poloskafajták emberre talán nem veszélyesek, de a mezőgazdasági termésekre annál inkább. Épp ezért, ha a kertben találkozol velük, akkor érdemes a látottakat komolyan venni. A poloskák ellen a növényvédő szerek hatásosak, de egyesek esküsznek a kézi begyűjtésre is, hogy aztán szappanos vízbe téve pusztítsák el a veteményes kártevőit. Ez persze nem annyira humánus módszer, amennyiben ennél kevésbé drasztikus megoldást keresnél, az alábbiakat teheted. Teremts olyan közeget, amit a madarak és pókok kedvelnek, ezek ugyanis előszeretettel fogyasztják a poloskákat. Ültess poloskariasztó növényeket, mint amilyen a fokhagyma, menta vagy a levendula – a lényeg, hogy minél erősebb szaga legyen. Sőt, a levendulát illóolaj formában is használhatod, ugyanis ettől tényleg fejvesztve menekülnek.
Ha a lakásban kacsintgat rád:
A poloska nem azért megy be a lakásba, hogy alaposan rád hozza a frászt, egyszerűen csak ő is szereti a meleget, és szeretné átvészelni a téli fagyokat a fűtött szobában. A legtöbb rovar a nyílászárók repedésein jut be – ezeket érdemes tömíteni, akárcsak a falakat –, illetve szellőztetés közben, erre a szúnyogháló nyújthat megoldást. Ha viszont megtörtént a baj, és farkasszemet néztek a rovarral, akkor a legjobb, ha fénycsapdát csinálsz egy lámpával, és ha belesétált, egy pohárral elkapva lehúzod a WC-ben – így ugyanis megkímélheted magad a kellemetlen szagoktól. Az aeroszolos rovarriasztók használatát inkább kerüld, mert az emberi egészségre nézve is veszélyesek, inkább a már említett levendula illóolajat vesd be – ez a legjobb természetes megoldás az ecetes riasztó mellett.