Egy olyan társadalomban, ahol a nőket főleg a külsejük alapján ítélik meg, az anyák döntő szerepet játszanak a lányaik szépségről és önértékelésről alkotott elképzeléseinek alakításában – írja Sophie S. Whynacht, Ph.D., a Kaliforniai Dominikai Egyetem pszichológia tanszékének adjunktusa. „Az anyák által közvetített üzenetek – akár szavakkal, viselkedéssel vagy hozzáállással – jelentősen befolyásolhatják, hogy a lányaik hogyan tekintenek a testükre és önmagukra – teszi hozzá a szakember. –
Ha például egy anya rendszeresen kritizálja a saját tükörképét, vagy folyton azt mondogatja, hogy fogyókúráznia kell, a lánya valószínűleg hasonló meggyőződéseket vesz át arról, hogy a saját teste nem elég jó.
Az anya hatása a testképre
Anyaként általában mi vagyunk az elsődleges példaképek a lányaink életében, rajtunk keresztül tanulják meg azt is, hogyan látják a lányok magukat és a testüket. Gondoljunk egy olyan anyára, aki gyakran tesz megjegyzéseket a súlyára. Ha nyíltan kifejezi a testével kapcsolatos elégedetlenségét, és olyanokat mond, mint például: „Ezt nem vehetem fel, túl kövér vagyok”, a lánya valószínűleg elsajátítja ezt a hozzáállást, és úgy érzi, hogy meg kell felelnie az anyja normáinak. Ezzel szemben egy olyan anya, aki jóban van a testével és gondoskodik is magáról, arra movitálhatja a lányát, hogy ő is elfogadja saját, egyedi külsejét.
A testképzavarok körforgása
„Az anyák és lányaik közötti kapcsolat a testképzavarok körforgását hozhatja létre, amely generációkon átívelő módon állandósul – írja a pszichológus. –
Ha egy anya állandóan diétázik és panaszkodik a fogyással kapcsolatos küzdelmeiről, a lánya kényszert érezhet arra, hogy a nyomdokaiba lépjen, és korlátozó étkezési szokásokat vegyen fel.
Például egy lány, aki azt látja, hogy az anyja naponta többször is megméri magát, elkezdi azt hinni, hogy az ő értékét a mérlegen lévő szám határozza meg.”
A Body Image című folyóiratban megjelent tanulmány szerint azok a lányok, akik úgy érzékelik, hogy anyjuk elégedetlen a saját testével, nagyobb valószínűséggel küzdenek maguk is testképzavarral. Ennek a generációk közötti átörökítésnek tartós hatásai lehetnek, és az önértékelési problémák és testképzavarok lavináját hozhatják létre.
„Anya csak akkor szeret, ha így nézek ki…”
Az anya testképének hatása a lánya érzelmi és pszichológiai jólétére jelentős: az az anya, aki gyakran fejezi ki a saját külsejével kapcsolatos elégedetlenségét, akaratlanul is csökkentheti a lánya önbecsülését. „A lány elkezdheti azt hinni, hogy az értéke a megjelenéséhez kötődik, ami szorongáshoz és depresszióhoz vezethet – figyelmeztet a szakember. – Továbbá, azoknál a lányoknál, akik úgy nőnek fel, hogy látják, ahogy az anyjuk korlátozó diétát tart, nagyobb a kockázata a rendellenes táplálkozás kialakulásának, ami gyakran abból a meggyőződésből fakad, hogy egy bizonyos testalkat szükséges ahhoz, hogy elnyerjék az anyjuk elismerését vagy szeretetét.”
Pozitív testkép és ellenálló képesség
Ahhoz, hogy ne ragadjon bele a családunk a negatív testkép körforgásába, nekünk, anyáknak kell változtatni azzal, milyen a kapcsolatunk a saját testünkkel. A szakember szerint jó első lépés lehet, ha eldöntjük, hogy nem a súlyunkat figyeljük megszállottan, hanem inkább az egészségre koncentrálva hozunk magunkkal és a lányunkkal kapcsolatban is döntéseket. Például bevonhatjuk a gyereket olyan szórakoztató testmozgásba, mint a túrázás vagy tánc, aminek nem a fogyás a célja, nem az elégetett kalóriák miatt csináljuk, hanem a mozgás öröméért.
„A testképpel kapcsolatos nyílt kommunikáció szintén biztonságos teret teremthet a lányoknak, hogy kifejezzék érzéseiket – teszi hozzá a pszichológus. – Ha egy anya megosztja saját tapasztalatait a testképpel kapcsolatos problémáiról, és arról, hogyan tanulta meg értékelni a testét, az segítheti a lányában a saját testével szemben az elfogadást.
Az anyák hatását a lányaikra nem lehet eléggé hangsúlyozni, elsődleges példaképként az anyáknak hatalmukban áll befolyásolni a lányaik önértékeléssel és szépséggel kapcsolatos elképzeléseit.
Alapvető fontosságú a testpozitivitás kultúrájának ápolása, amely lehetővé teszi a jövő generációi számára, hogy elfogadják testüket és értékeljék a külsőségeken túlmutató, bennük rejlő értékeket. A testképről való beszélgetések ösztönzése, a sokszínűség ünneplése és az egészség támogatása a külsőségek helyett – mindez kikövezheti az utat a lányoknak, hogy boldoguljanak egy irreális ideálokkal teli világban.”