Mindenhol azt halljuk, hogy szedjünk vitaminokat, hogy egészségesek legyünk, de azt már nem mondják el, hogy vannak bizonyos vitaminok és ásványi anyagok, amiket nem kellene szednünk.
Kalcium
Évek óta szedik a nők, hogy megelőzzék a csontritkulást vagy erősítsék a csontjaikat. Pedig a táplálékkiegészítők formájában szedett kalcium a tudósok szerint nem tud beépülni rendesen a csontokba, viszont az ereket és artériákat elmeszesítheti.
E-vitamin
Szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésére az orvosok E-vitamint ajánlanak, napi 22 nemzetközi egység mennyiségben, viszont ha ennél többet szedünk, az növeli a rák kialakulásának esélyét (férfiaknál ez a mennyiség napi 400 NE-nél jelentkezett).
Jód
Jódot csak orvosi felügyelet mellett szabad szedni, mert a jód befolyásolja a pajzsmirigy működését.
Vas
Ez az ásványi anyag segíti a vér vörösvértestjeinek termelődését, azok oxigénszállítását és bizonyos hormonok szintézisét is. De csak orvosi felügyelet mellett érdemes szedni, mert a túlzott vasbevitel károsíthatja a májat, a hasnyálmirigyet, a szívet és egyéb szerveket.
B6-vitamin
A 8 B-vitamin, azaz az úgynevezett B-komplex elengedhetetlen az egészség számára, de általában ételből sikeresen pótolhatjuk mind. Ráadásul a legújabb kutatások szerint, annak ellenére, hogy a B6-vitamin vízben oldódik, mégis túladagolható, ami idegkárosodáshoz, neuropátiához vezethet.
Persze ezeket az ásványi anyagokat és vitaminokat be kell juttatnunk a szervezetünkbe, de ne tabletták formájában szedjük őket, inkább táplálkozással vigyük be.
Olvass tovább vitamin témában!
- Íme a legjobb D-vitamin-források
- A 10 legjobb természetes C-vitamin-forrás
- Miért egyél több D-vitamint?