A megelőzés alapszabályai
A penész egy mindenütt jelen lévő gomba, apró penészspórái a levegőben terjednek. A falak penészesedhetnek a rossz szigetelés miatt, de legtöbbször a túl magas páratartalom okozza a foltokat. Már azzal is emeljük a pára mennyiségét, hogy a lakásban vagyunk, nem beszélve arról, amikor fürdővizet engedünk, kiteregetjük a mosott ruhát, vagy éppen főzünk. Ha a helyiségben megemelkedik a páratartalom, a legjobb megoldás, hogy alaposan kiszellőztetünk, így a penészgombáknak nem lesz lehetőségük megtapadni a nedves falakon.
Ezenfelül ügyelni kell arra, hogy ne csöpögjön a csap, és ne szivárogjon a radiátor, mert ezek környéke legalább annyira a penész melegágya lehet, mint a párásodó ablak vagy a sarkokban lecsapódó pára.
Ha már megvan a baj
Ha már befészkelte magát a penész az otthonunkba, használhatunk ellene gombásodást gátló falfestéket, ami mélyen beleivódik a falba. A legkényelmesebb megoldást a gélalapú szerek jelenthetik, ugyanis ezeket szinte bármilyen felületre – akár tapétára is – felvihetjük, és hosszú időre megszüntetik a penészesedést.
Házi praktikák penész ellen
- A teafaolaj remekül használható a penészesedés ellen, mivel erősen gombaölő hatású.
- A helyiség magas páratartalmát csökkenthetjük egy tál sóval, ugyanis ez magába szívja a nedvességet.
- A fürdőszobai penészesedést ecettel előzhetjük meg. Minden héten egyszer töröljük át vele a csempét, főleg ott, ahol a káddal, mosdóval érintkezik.
- Soha ne toljuk a bútorokat közvetlenül a falra, mert így nem szellőzik megfelelően, és mögöttük könnyedén megkezdődik a penészedés!
- Ha van terasz, még hűvösebb időben is érdemes kivinni a ruhákat száradni. Amennyiben csak bent tudunk kiteregetni, rendszeresen szellőztessük ki a lakást!
Olvass még több cikket praktikus tipp témában, itt az NLCafén:
- 10 praktikus tipp, hogy száműzd a makacs foltokat az otthonodból
- 10 tipp, hogy váljon a feltöltődés szigetévé a hálód
- Csapd be a térérzetet – tippek kis lakás ötletes berendezéséhez