A jetlag mindenkinél mást és mást okozhat, és különbözőképpen dolgozzuk fel. Van, akit egy 10-14 órás utazás teljesen ledönt a lábáról, míg mást egy több napig tartó átszállásos repülés sem visel meg. Azért jobb ha felkészülünk mindenre, és természetes módszerekkel próbáljuk leküzdeni a jetlag okozta problémákat.
Jetlag tünetek
Ahhoz hogy a szervezetünk alkalmazkodni tudjon az új helyszínhez kapcsolódó új időzónához, legfőképpen türelemre lesz szükség saját magunkkal szemben. A tünetek között szerepelhet:
- Étvágytalanság, hányinger, emésztési zavarok
- Fejfájás
- Kimerültség, álmatlanság, felületes alvás, alvászavarok
- Zavartság, depresszió
4 módszer amivel enyhíthető a jetlag
Aromaterápia: vannak illatok, amik befolyásolhatják az alvási ciklusainkat. Vigyünk magunkkal egy tiszta párnát, amire előtte kamillás vagy levendulás illóolajat permeteztünk. Mindkettő nyugtatólag hat majd az idegrendszerünkre. Persze túlzásba sem szabad vinni az illatosítást, mert pontosan az ellenkezőjét érhetjük el a tömény illatfelhővel, nehezebben megy majd az elalvás.
Melatonin: nem más, mint az alvásciklust irányító hormon, amit a szervezetünk termel. Tabletta formájában bevéve hozzájárul így a pihentető alváshoz és a jetlag okozta tünetek leküzdéséhez.
Gyógynövények: csakúgy, mint az aromaterápia, a gyógynövények is teljesen természetes hatóanyagaikkal juttatnak el minket a stresszmentes pihenéshez. Készíthetünk egy nyugtató teát: galagonya, kamilla, hársfa, golgotavirág, komló, orbáncfű vagy levendula.
Ételek: léteznek ételek, amelyek átsegítenek a hosszú utazás okozta alvászavarokon. Általános igazság, hogy lefekvés előtt két órával már ne együnk, akkor is csak valami könnyű fogást, hogy ne viselje meg az emésztés a szervezetünket. Együnk magnéziumban gazdag ételeket: mandula, mogyoró, banán, gesztenye,tök, cseresznye, kivi. És amit kerüljünk, ha jól szeretnénk aludni: tea, kávé, energiaital és alkohol.