Európa kórházaiban rohamosan terjed a Klebsiella pneumoniae baktérium, amely a BBC értesülései szerint akár a legerősebb antibiotikumoknak is képes ellenállni – írja a 24.hu.
A kórokozó a bélrendszerben telepszik meg, és bár egészséges embereket nem tud megfertőzni, a legyengült immunrendszerűeknél tüdő-, de akár agyhártyagyulladást is képes okozni.
A Klebsiella pneumoniae ráadásul rezisztens a carbapenem nevű antibiotikummal szemben is. Ezt a rendkívül erős szert csak a súlyos fertőzések esetén alkalmazzák az orvosok.
A fertőzésről eredetileg beszámoló Sanger Institute kutatója, dr. Sophia David szerint a fertőzésnek egyre több halálos áldozata is van: már 2015-ben is kétezer életet követelt, a szakember szerint ez a szám nőni fog, ha nem lépünk időben. A Klebsiella pneumoniae 2007-ben ehhez képest még „csak” 341 ember halálát okozta.
A Sanger Institute összesen 244 európai kórházban vizsgálta a baktérium terjedését. A szakértők szerint riasztó, hogy a Klebsiella elvileg akár az antibiotikumokkal szembeni ellenálló-képességét is továbbadhatja más kórokozóknak, ez ráadásul akár nagyon gyorsan be is következhet.
Bár a BBC szerint a szuperbaktérium ellen a legjobb védekezés az, ha nem kapjuk el a fertőzést, a 24.hu idézi Hajo Grudmannt, a freiburgi egyetem professzorát, aki szerint megfelelő kórházi higiéniával sikeresen meg lehetne állítani a Klebsiella pneumoniae terjedését.