A legtöbb esetben a rendszertelen életmód, az egészségtelen étkezés, az elégtelen folyadékbevitel és a mozgásszegénység okolható a székrekedés kialakulásáért. Ezek mellett mindenkinél lehetnek olyan ételek, melyek túlzott fogyasztása székrekedést vált ki: étcsokoládé vagy éppen a túl sok tejtermék. Bizonyos gyógyszerek és egészségügyi állapotok is okozhatnak székrekedést, gyakran előfordul depressziósoknál, illetve várandós kismamáknál.
Mit tehetünk?
A sport sok bajra gyógyír
Így a székrekedésre is. Ha sportolunk, azzal a belső szerveinket is mozgatjuk. Már egy tempós séta is elősegítheti az emésztést és a bélmozgásokat.
Figyelem! Előfordulhat, hogy az életmódváltás, rostban gazdag ételek fogyasztása sem hozza meg a kívánt hatást, ilyenkor érdemes gyógyszeres terápiát alkalmazni.
Oldjuk a stresszt!
Egyeseknél fokozottabb bélműködést, míg másoknál épp ellenkezőleg, székrekedést okoz a stressz. Lehetetlen minden feszültséget kiiktatni a mindennapjainkból, így meg kell tanulnunk kezelni a stresszt is, amihez kitűnő lehetőség lehet a jóga vagy a relaxálás.
Ne féljünk a hashajtótól!
Átlagosan a fogyasztók a második, de legkésőbb a harmadik napon nyúlnak hashajtó készítményekhez, illetve az is, hogy az a 2-3 nap, ami széklet nélkül telik, kifejezetten rossz közérzettel telik. Ne várjunk! Vannak már fel nem szívódó hashajtó szirupok, amelyek nem tartalmaznak segédanyagot, illetve még prebiotikusak is, azaz jótékony hatással vannak a bélflórára. További előnyük, hogy adhatóak már 1 hónapos kortól, illetve terhes és szoptató nőknek is.
Vessük be a szilvát!
A szilva nemcsak fontos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, hanem székrekedés esetén is segítséget jelenthet, egyszerűbb székrekedés esetén régóta alkalmazzák jól bevált házi szerként. Íme a tökéletes „recept”: néhány szem aszalt szilvát egy éjszakán át áztassunk vízben, és reggel 1-5 szemet együnk meg belőle éhgyomorra. A beáztatott aszalt szilva hashajtó és vizelethajtó hatással rendelkezik, így természetes úton segíthet megoldani a problémánk.
Fontos! Az érett termés gyümölcscukor- (fruktóz-) tartalma azonban nagyon magas, ami miatt a fruktózintoleranciában szenvedőknek le kell mondaniuk a fogyasztásáról.
Változtassunk az étrendünkön, együnk rostban gazdag ételeket!
Az olívaolaj, a mogyorófélék és az avokádó mind tartalmaznak egészséges zsírokat, amelyek enyhíthetik a székrekedést. A rostgazdag zöldségekből, egyszerű olajdresszingből és egy marék mogyoróból álló saláta, vagy egy evőkanál mogyoróvaj gyümölcsökkel esetleg pirítóssal csodákra képes.
Még több hasznos tanács:
- Közvetlenül felkelés után igyunk meg egy pohár meleg vizet (esetleg egy kis citromot tehetünk bele). Ez beindítja az anyagcserét!
- Tapasztaljuk ki, mely ételek váltanak ki székrekedést! Ezeket lehetőség szerint mellőzzük.
- Ne várjunk napokig, ha jelentkeznek a tünetek. Ha éppen az életünknek egy olyan periódusát éljük, amikor sűrűn előfordul a székrekedés, akkor a tünetek megszűnéséig mindenképpen kezeljük magunkat.
Tudj meg többet a testedről!
- 5 különleges testi adottság, amivel csak kevesen rendelkeznek
- Tévedsz, ha azt hiszed, csak az orrod érzékeli a szagokat
- Kvíz: Ezt biztos nem tudtad az emberi testről
(Nyitókép: Getty Images/Teeramet Thanomkiat / EyeEm)