Az MTI a Moderna gyógyszergyártó vállalat keddi közleményére hivatkozva írja, hogy vakcinája fél évvel a második oltás után is jól véd az összes koronavírus-variáns ellen, a hányados legalább 90 százalékos, a súlyos megbetegedéseket pedig minimum 95 százalékban akadályozza meg. Az amerikai cég bejelentette azt is, hogy megkezdte vakcinája egy új változatának a tesztelését, amelynek célja a legelőször Dél-Afrikában azonosított vírusváltozattal szembeni védelem.
A Moderna oltóanyaga jelenleg már több mint 40 országban megkapta a használati engedélyt. Hétfői adat szerint eddig 132 millió vakcinát szállított ki gyártórészlegeiből, ebből 117 milliót az Egyesült Államok kapott. Magyarországon is oltanak már Modernával, a vakcina a Pfizer vakcinájához hasonlóan mRNS vakcina, amely lipid nanorészecskékkel történő bevitelt követően a vírus tüskefehérjéjét készítteti el a sejtjeinkkel, és így alakítja ki az immunitást. A vakcinát két dózisban adják, 28 nap eltéréssel.
Milyen mellékhatásokra számíthatunk?
Oltási reakció tekintetében, súlyos mellékhatásról eddig nem számoltak be. Főleg enyhe (oltási hely fájdalma, pirosodás, duzzanat) vagy közepes (fejfájás, izomfájás, láz) mellékhatásokra lehet számítani, amelyek 1-3 napos intervallumban elmúltak.
A Virológia Pécs által közzétett összefoglaló szerint a jelenlegi vizsgálatok eredményei arra nem térnek ki, hogy azok, akik nem kapják meg a második dózist, milyen arányban védettek. Ugyanakkor az adatok azt sugallják, hogy van esély egy elfogadható szintű védelem kialakulására akár egy dózis után is – természetesen ezt külön is vizsgálni kell.