Egy új tanulmány alapján a koronavírus-járvány alatti bezártság felgyorsította a tinédzserek agyának öregedését – írja a ScienceAlert alapján a 24.hu. Hasonló hatást eddig erőszak, elhanyagolás és családi zavarok után figyeltek meg.
Az eredmények azt mutatják, hogy a pandémia felgyorsította a kamaszkori agyi átrendeződés folyamatát, amely a kéreg elvékonyodásával, valamint a hippokampusz és az agy amigdala egyes részeinek növekedésével jár. A fiatalok mentális egészségére mért káros hatás már eddig is tudható volt, de most egyértelműen bebizonyosodott, hogy a bezártság fizikailag is átalakította az agyukat.
A kutatók 81 gyermek MRI-felvételeit elemezték, a képek a járvány előtt, 2016 novembere és 2019 novembere között készültek. Az adatokat 82 olyan gyermek információival vetették össze, akiknek agyát a pandémia során, 2020 októbere és 2022 márciusa között örökítették meg MRI-vel. Ekkora a korlátozásokat már feloldották az érintett régióban, Kaliforniában.
A szakértők arra jutottak, hogy a
bezártság mintha felgyorsította volna a gyerekeknél az agy öregedését: kevesebb mint egy év alatt nagyjából háromévnyi átrendeződés zajlott.
Azt egyelőre nem tudni, hogy az elváltozások tartósak-e, milyen hosszabb távú következményekkel járnak, de a kutatók tovább követik majd a kamaszok megfigyelését.