Magyarországon először születhetett tüdőátültetett anyának gyermeke, aki a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján jött világra – számolt be a csodás hírről a semmelweis.hu.
A baba érkezése azért igazán különleges esemény, mert a tüdő- és szívtranszplantált nők várandóssága csak ritkán, alapos felkészítés és szigorú ellenőrzés mellett lehetséges, a magas kockázati tényezők miatt. „Ha a babavárás során bármilyen komplikáció lép fel a szervátültetés következtében, az az anya és a születendő gyermek életét is veszélyezteti” – magyarázta dr. Bohács Anikó, az anya poszt-transzplantációs kezelőorvosa, aki azt is hozzátette, hogy a kilenc hónap alatt magasabb a kockázata a beültetett szerv kilökődésének.
Az anyuka szervátültetését 2019 áprilisában dr. Rényi-Vámos Ferenc végezte el Budapesten az Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikáján. A kismamánál az egyik legnehezebb transzplantációt kellett elvégezni, mert idiopathiás pulmonális hipertóniája volt, ami ritka betegségnek számít.
„Fantasztikus, hogy ebből a szörnyű kórból úgy épült fel, hogy még egy kisbabának is életet tudott adni. Így itt egyszerre két életet is megmentettünk. Ez is azt jelzi, hogy a transzplantációs program jól működik, kiválóak az eredmények” – mondta a professzor.
A Budapesten született kisfiú, aki a Balázs nevet kapta, 3140 grammal érkezett, egészséges, ő és az édesanyja is jól vannak, mindketten elhagyhatták a klinikát.
Fotó: Getty Images