Először is el kell dönteni, hogy hormonális vagy hormonmentes fogamzásgátlás mellett tesszük le a voksot. A méhspirál amellett, hogy lehet hormonális és hormonmentes is, nem a szó soros értelmében fogamzásgátló módszer, hiszen a megtermékenyítés megtörténhet a használata mellett is, csak a beágyazódást akadályozza meg a spirál.
1. Mennyire megbízható a spirál?
A spirál sem jelent 100%-os biztonságot a teherbeeséssel szemben. Ilyen módszer amúgy sem létezik. A spirál 90%-ban megbízható, nagy előnye, hogy hormonálisan nem terheli a szervezetet, nem jelent mindennapi gondot a fogamzásgátlás kérdése, s használata bármikor felfüggeszthető. Ha a menstruáció spirál használata mellett 5-6 napnál többet késne, tesztet kell végezni, hogy kizárjuk a terhességet.
2. Fájdalmas a spirál felhelyezése?
A spirál egy műanyag és réz alkatrészekből összeálló szerkentyű, amely azáltal akadályozza meg a beágyazódást, hogy steril gyulladást okoz és tart fenn a méhen belül. Felhelyezését nőgyógyász szakorvos végzi, és ő is tudja levenni. Felhelyezésére a menstruáció 3–5. napján kerülhet sor, ami kisebb görcsökkel járhat. Ezután ultrahanggal ellenőrzik, hogy helyére került-e a spirál.
3. Mennyi ideig lehet a méhen belül a spirál?
Nagyjából 4-5 évente kell cserélni. A spirál egyik nagy előnye pont az, hogy nem kell a fogamzásgátlással napi szinten vagy aktus előtt bíbelődni. Azonban nagyon fontos, hogy ne feledkezzünk meg a spirálról, és időnként orvos ellenőrizze, hogy a helyén van-e, vagy nem okozott-e nőgyógyászati problémát.
4. Véd a nemi betegségektől a spirál?
Csakis a megtermékenyített petesejt beágyazódását akadályozza meg a spirál, a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben egyáltalán nem véd. Így ha valaki nem stabil párkapcsolatban használja a méhspirált, mindenképpen kell mellé kiegészítő.
5. Mennyire lehet érezni a spirált szex közben?
A spirál szex közben szinte észrevehetetlen, hiszen az orvos teljesen felhelyezi a méhbe a méhszájon keresztül. A spirál végéből kilógó vezetőszál ugyan belóg a hüvelybe, így a spirál meglétét magunk is ellenőrizhetjük, de ez csak nagyon ritka esetben zavaró.