A székrekedés a széklet kialakulásának, illetve a bélrendszeren való áthaladásának zavara. Okozhatja a nem megfelelő bélmozgás, a székletürítési reflex gyengülése, a bél vagy a környező szervek szerkezetének változása, ami miatt a béltartalom nem tud a végbél felé haladni. Általában a heti háromszori alkalomnál ritkább, kemény, erőlködéssel járó székletürítés tekinthető székrekedésnek.
Nem szabad félvállról venni
A székrekedés hosszú távon különböző szövődményeket idézhet elő, például aranyeres problémákat, vastagbélgyulladást, sebeket és fekélyeket a bélben, extrém esetekben teljes bélelzáródást.
Mi a megoldás?
A székrekedés megszüntetéséhez lehetőleg az alapbetegséget kell kezelni, de a székrekedés tüneteit magukban is enyhíteni lehet.
Rostok szerepe
Az első lépés mindig a helyes étrend kialakítása, a napi ötszöri, de egyszerre kis mennyiségű, lehetőleg rostokban gazdag étkezések bevezetése. Érdemes a bélmozgásokat serkentő élelmiszereket, teljes kiőrlésű lisztből készült pékárukat, nyers és aszalt gyümölcsöket, zöldségeket, növényi rostban gazdag ételeket fogyasztani. A székletürítés legyen rendszeres, lehetőleg reggel, nyugodt körülmények között.
Tudtad? Átlagosan napi 20-25 gramm rostra van szükségünk. Oldhatatlan rostot tartalmaznak például a teljes kiőrlésű termékek, a kuszkusz, a korpa, a sárgarépa és az uborka. Vízben oldódó rostban gazdag például az alma, a puha húsú gyümölcsök, a zab, a borsó, a bab, a csonthéjasok.
Természetes hashajtók
A széklet „csúszósságát” elősegíti a parafinolaj vagy olívaolaj (reggel és este 1-1 evőkanál) fogyasztása. Ehetünk széklethajtó hatású gyógynövényeket, amelyek beindítják a bél perisztaltikáját, ilyen a rebarbaragyökér, az aloé, a varjútövis, a spárga, a lenmag vagy a kerti kakukkfű kivonata. Természetes hashajtóként használhatók még a gyógyvizek, ezeket recept nélkül a gyógyszertárakban szerezhetjük be.
A tabletta, végbélkúp mellett ma már fel nem szívódó, hashajtó szirupok is léteznek, amelyekben semmilyen segédanyag nincs, illetve még prebiotikusak is, azaz jótékony hatással vannak a bélflórára. Bátran alkalmazzuk ezeket a készítményeket is!
Tudtad? Piackutatásokból kiderült, aki székrekedéssel küzd a második, vagy esetleg a harmadik nap nyúl csak hashajtó készítményhez. Ne várjunk, minél előbb kezdjük el a terápiát, és a tünetek megszűnéséig alkalmazzuk.
Elengedhetetlen a folyadékbevitel
Kulcsfontosságú szerepe van a székrekedés megelőzésében és az emésztés helyreállításában a kellő mennyiségű folyadékfogyasztásnak.
Segíthetnek a táplálékkiegészítők is
Előfordul, hogy az életmódváltás nem elegendő a székrekedés megszüntetéséhez. Ilyenkor érdemes egyeztetni egy szakemberrel, hogy milyen étrendkiegészítő segíthet. A legtöbb ilyen tabletta rostban gazdag, ezért szedésük esetén figyelni kell a megfelelő folyadékfogyasztásra is.
Ha semmi sem segít?
Mindenképp forduljunk orvoshoz. Lehet, hogy már a háziorvos is tud segíteni, de előfordulhat, hogy tovább irányít egy gasztroenterológushoz, hogy kiderüljön, mi okozza a székrekedést. Ő ennek tudatában célzottabb kezelést fog tudni ajánlani.
Fontos! Forduljunk orvoshoz, ha a panaszok egy hétig is elhúzódnak, vagy hasi fájdalom, testsúlycsökkenés, véres széklet, gyengeség, láz, hányás is jelentkezik!
Tudj meg többet a testedről!
- 5 különleges testi adottság, amivel csak kevesen rendelkeznek
- Tévedsz, ha azt hiszed, csak az orrod érzékeli a szagokat
- Kvíz: Ezt biztos nem tudtad az emberi testről
(Nyitókép: Getty Images/ Srinrat Wuttichaikitcharoen / EyeEm)