
![]() |
Milyen állapotban van a bőröd? |
Ha megkérdezünk egy nőt a szép bőr és haj titkáról, valószínűleg az arckrémeket és egyéb kozmetikumokat fogja először megemlíteni. Pedig leghatásosabban belülről ápolhatod szépségedet. – A bőr, a haj, a köröm híven tükrözi a szervezet egészének állapotát: ha egészségesek vagyunk, tökéletesek – mondja szakértőnk, dr. Nagy Zsuzsa bőrgyógyász-kozmetológus.
Répa vagy kapszula?
– Aki igazán törődik a szépségével, az igyekszik egészségesen táplálkozni, rendszeresen mozog, csökkenti a stresszt az életében, és gumikesztyűvel védi kezét az agresszív mosogató- és takarítószerektől – figyelmeztet az orvos. Van, akinél ez már önmagában is elegendő, ám legtöbbünk nem képes táplálkozással fedezni szervezete valós vitamin- és ásványianyag-igényét. Bizonyos koron felül pedig a legegészségesebben élők bőrének sem árt a plusztámogatás. Ráadásul vannak olyan élethelyzetek, amikor a testünkben zajló változások miatt szinte kikerülhetetlen szépségünk átmeneti sérelme: gondolj csak a szülés utáni hajhullásra vagy arra, hogy a menopauza után a bőr és a haj víztartalma egyaránt csökken. Ilyenkor is érdemes bevetni a szépségvitaminokat.
Antioxidánsok előnyben
Gyors anyagcsere – erős haj és köröm
A haj- és a körömszépítő készítmények természetes összetevőiket igyekeznek utánozni: az aminosavak, például a cisztin vagy a metionin a hajszálakat és körmöket jó részben felépítő kollagén és keratin fő alkotóelemei. A cink és a ginzeng az anyagcserét támogatja, így gyorsabban juthatnak el a tápanyagok a hajhagymákhoz és a körömhöz. A gingko biloba a vérellátás serkentésével segíti a hajszálak növekedését, de ezt a növekedési folyamatot támogatják a B-vitaminok, valamint a csalánból és a zsurlóból származó ásványi anyagok is.
– Nagyon jó hatásúak a kovaföldet tartalmazó tabletták, kapszulák is – teszi hozzá a doktornő.
Érdemes szedni?
Fontos tudni, hogy a bőrszépítő étrend-kiegészítők nem jelentenek kizárólagos megoldást: ahogy a nevük is mondja, kiegészítik, de nem pótolják az egészséges életmódot.
– A szépségvitaminok akkor tudják optimálisan kifejteni hatásukat, ha egészséges emésztőrendszerből szívódhatnak fel – figyelmeztet bőrgyógyász-kozmetológus szakértőnk. – Mivel a bőr, a haj, a köröm szépsége szorosan összefügg a szervezet egészségével, ezek a vitaminok először az egészségünknek tesznek jót. Ez tükröződik azután a ránctalanságban vagy a dús hajkoronában – teszi hozzá. Mindenképpen érdemes tehát szedni őket, ám néhány alapszabályt illik betartani.
Fontos szabályok
Mindenképp tartsd be a napi adagra vonatkozó előírásokat! – Ha ugyanis a zsírban oldódó vitaminokat, amilyen az A-, a D-, az E- és a K-vitamin, túladagolod, épp az ellenkező hatást érjük el, sőt károsodhat is az egészség – figyelmeztet a bőrgyógyász. Ugyanezért nem érdemes többféle vitaminkészítményt egyszerre szedni: inkább kérdezd meg orvosod véleményét, ahogy akkor is, ha kisbabát vársz, vagy szoptatsz. Csak orvosi ellenőrzés mellett szedjenek vitamint azok, akik súlyos máj- és vesebetegséggel küzdenek, vagy véralvadásgátlót használnak. A pajzsmirigyproblémákkal küzdők figyeljenek a készítmények jódtartalmára, a fogyókúrázók pedig arra, hogy a B-vitaminok javíthatják az étvágyat.
Dr. Nagy Zsuzsa szerint a szépségvitaminokat kúraszerűen érdemes alkalmazni. Harmincadik születésnapod után évente egy-két egy hónapos kúrát iktass be. Ötven fölött hosszabb ideig is lehet szedni a készítményeket, néhány hónap után azonban mindenképp érdemes kis szünetet tartani. Azonban a hirtelen jelentkező hajhullás, körömtöredezés és bőrproblémák okát előbb orvosi vizsgálattal kell tisztázni.
A magazin tartalmából:
- A tartós fogyás hétköznapi titkai
- 9+1 dolog, amit tudni kell az influenzáról
- Túrógombóc túró nélkül?
- Ússzuk meg a téli depressziót!
Ha előfizetnél a magazinra, kattints ide!