A lakosság egészségére nézve további előnyökkel járna a további csökkentés, 5 százalék alá, ami körülbelül 25 gramm (6 teáskanál) cukor fogyasztásával egyenlő – olvasható a WHO közleményében. Az új irányelvek az élelmiszerekhez, italokhoz az ipari feldolgozás, a főzés során és a fogyasztó által hozzáadott cukor – a monoszacharidok (mint a glükóz, a fruktóz) és a diszacharidok (mint a nád-, a maláta- és a répacukor), valamint a mézben, a szirupokban és a gyümölcslevekben, gyümölcslé-koncentrátumokban lévő cukrok fogyasztására vonatkozik.
“Szilárd bizonyítékaink vannak arra, hogy a hozzáadott cukor fogyasztásának korlátozása a kalóriabevitel kevesebb mint 10 százalékára, csökkenti a túlsúly, az elhízás és a fogszuvasodás kockázatát” – idézte a közlemény Francesco Brancát, a WHO egészséges táplálkozással foglalkozó részlegének igazgatóját.
A WHO irányelvei nem vonatkoznak a friss gyümölcsökből és zöldségekből származó cukorra, a tejben természetesen jelen lévő cukorra, mivel nincs bizonyíték arra, hogy ezeknek a fogyasztása károsan hatna az egészségre. A naponta elfogyasztott cukor nagyobbik részét a feldolgozott ételek “rejtik”, amelyeket általában nem sorolnak az édességek körébe. Egy nagykanál ketchup mintegy 4 gramm (kb. egy teáskanálnyi) hozzáadott cukrot tartalmaz. Egy doboz cukorral édesített üdítőital akár 40 grammnyi (10 teáskanálnyi) hozzáadott cukrot is tartalmazhat – hívták fel a figyelmet a szakemberek.
Világszerte különböző nagyságú a hozzáadott cukor fogyasztásának mennyisége kortól, környezettől, országtól függőn. Európában például a felnőttek fogyasztása a teljes kalóriabevitel mintegy 7-8 százalékát teszi ki olyan országokban, mint Magyarország és Norvégia, viszont eléri a 16-17 százalékot például Spanyolországban és az Egyesült Királyságban. A gyermekek körében még nagyobb a hozzáadott cukor bevitelének mértéke: Dániában, Szlovéniában és Svédországban 12 százalék, míg Portugáliában majdnem 25 százalék. Létezik a város/vidék különbség, Dél-Afrika vidéki közösségeiben 7,5 százalék, míg a városlakók körében 10,3 százalék a hozzáadottcukor-fogyasztás.