Egyre komolyabb a tanárhiány, és közben a pedagógustársadalom is elöregedőben van. A Pedagógusok Szakszervezete szerint csak a tavalyi tanévben mintegy 5 ezer tanárnak szűnt meg a jogviszonya, közülük legalább 1400-an nyugdíjba vonultak – írja a Népszava.
Volt olyan tanár, akit az óráról hívott ki az intézményvezető, hogy közölje vele: hónapokkal korábban elérte az öregségi korhatárt, ezért nem taníthat tovább, sőt már rég nem dolgozhatna az iskolában – mondta a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvédje. Nyitrai Károly szerint ez nemcsak jogilag aggályos, de méltatlan is egy 30-40 évet a pályán lévő pedagógussal szemben.
A konkrét ügy még 2016 januárjában történt, az érintett tanár pedig 2015 őszén érte el a nyugdíjkorhatárt, de senki sem tájékoztatta arról, hogy már nem taníthatna. Amikor a pedagógust az óráról kihívták, és az orra alá nyomták a közalkalmazotti jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésről szóló nyilatkozatot, azt is megemlítették neki, ha nem írja alá azonnal, akkor az arra a hónapra járó fizetését sem kapja meg.
Hiába küldött levelet az akkor még Klebelsberg Intézményfenntartó Központ néven futó állami iskolafenntartónak az ügyvéd, válaszra sem méltatták. Nyitrai Károly úgy véli, egyre elterjedtebb gyakorlat az öregségi korhatárt elérő tanárok jogviszonyának azonnali, automatikus megszüntetése, pedig azt csak felmentéssel lehetne megszüntetni.
A PSZ szerint a pedagógushiány még súlyosabbá válhat, mivel becsléseik szerint a következő 8 évben mintegy 40 ezer tanár éri el az öregségi korhatárt, ami jóval több a várható pályakezdők számánál.