Miért mutatnak az utcai hőmérők más értéket, mint amit a meteorológusok előre jeleztek? Biztos csak 30 fok volt, amikor az én hőmérőm 37-et mutatott, a köztéri hőmérő pedig még ezen is túltett? Kánikula idején az Országos Meteorológiai Szolgálat sok ehhez hasonló kérdést kap, ezért most tisztázták a helyzetet.
A válasz röviden: nem ugyanazt a hőmérsékletet mérik a különböző eszközök. A meteorológia által üzemeltetett, kalibrált műszerek szigorúan a levegő hőmérsékletét mérik.
Ez meghatározott körülmények közt, két méteres magasságban, a hőt sugárzó tárgyaktól távol, árnyékolt, szellőző fehér faházikóban történik. Erre azért van szükség, hogy a világ bármely ponton végzett mérések összehasonlíthatók legyenek.
- A konyhaablakba kihelyezett hőmérők hiába vannak árnyékban, közel vannak a ház falához, amely nyáron jelentős hőt sugároz ki.
- A köztéri hőmérőket szinte direkt napsugárzás éri, gyakran közvetlenül egy fekete fém felület felett helyezkednek el. Így elfordulhatnak extrém magas értékek.
Egyik mérés sem hibás, mindegyik jó valamire, csak tudni kell őket a helyükön kezelni. Az ablakban lévő hőmérő nagy segítség a reggeli ruhaválasztáskor, a köztéri hőmérő sokszor jobban mutatja a hőérzetünket. A meteorológiai mérések pedig összehasonlíthatók.