nlc.hu
Életmód
Jó hír őszre – Úgy néz ki, megtalálták a megfázás ellenszerét

Jó hír őszre – Úgy néz ki, megtalálták a megfázás ellenszerét

Egyelőre egerekben és az emberi tüdősejtekben értek el teljes védelmet.

Amerikai tudósok úgy vélik, megtalálták a hétköznapi nátha és egyszerű megfázás neveken ismert nyavalya ellenszerét, és az emögött álló vírusnak a rokonait is képesek megállítani, amelyek súlyosabb tüneteket, akár bénulást is képesek okozni” – írja az Index a BBC nyomán.

Fotó: iStock

A Stanford Egyetem kutatói a vírus helyett a sejtekben megtalálható fehérjét vették célba, amely a kórokozó terjedését segíti. Hatalmas siker, hogy az egerekben és az emberi tüdősejtekben teljes védelmet értek el, de még hátra van, hogy a módszert  élő embereken is kipróbálják.

A meghűléseket a rhinovírus okozza, amelynek százhatvan különféle típusa van, és nagyon könnyen mutálódik. Ezért blokkolták a kutatók a bejutást segítő egyetlen fehérjénket. A SETD3 nevű enzimet előállító gén megcélzásával nem sikerült megfertőzni a sejteket, és ezzel nemcsak a rhinovírusokat tudták távol tartani, hanem más kórokozókat is.

Az emberi kísérleteket hátráltatja, hogy a tudósok még nem tudják, milyen szerepet játszik a SETD3 nevű gén a szervezetünkben. Ezért addig nem blokkolhatják, míg nem tudják, mire való, nehogy a nátha elkerülésével esetleg valami nagyobb betegséget okozzanak. Reményt keltő, hogy a SETD3 nélkül született egerek életben maradtak, nem láttak rajtuk semmilyen lényeges elváltozást, viszont ellenálltak ezeknek a vírusoknak.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top