Az eset természetesen az Egyesült Államokban történt, ahol nem mennek ritkaságszámba a meghökkentő törvények: egy időben például érvényben volt egy olyan rendelkezés, amely szerint Kaliforniában tilos medencében biciklizni, Kentucky államban pedig tilos varangyokat nyalogatni. A hasonló törvények jellemzően vagy régről maradtak fent, vagy valamilyen különleges, egyedi eset hívta őket életre.
A mostani történet főszereplője azonban nem egy ilyen különös rendelkezésre, hanem egy, még az óhazából, vagyis Angliából származó törvényre hivatkozott, amikor arra kérte a kansasi bíróságot, engedélyezzék számára, hogy volt feleségével az úgynevezett „trial by combat” törvény alapján, közelharccal vigyék dűlőre kettejük vitáját, bírósági tárgyalás helyett – írja a BoingBoing. Az élet csodálatos humorérzékének köszönhetően a házastársi harcért kardoskodó férfit David Ostromnak hívják, véleménye szerint pedig erre lehetősége van, ugyanis ezt a törvényt soha nem vonták vissza – állítja ő.
A felvetés kétségtelenül mulatságos, Mr. Ostromnak azonban nincs igaza: Angliában ugyanis valóban volt egy ilyen törvény, azt azonban 1819-ben hatályon kívül helyezték. Ostrom érvelése szerint azonban még érvényben volt, amikor az Egyesült Államokat megalapították, az amerikai jogrendben tehát továbbra is érvényes. Ez sem igaz, 1892-ben ugyanis Iowa állam legfelsőbb bírósága a Pierson v. Lane per során deklarálta, hogy a brit jogrend „elveit csak olyan mértékben alkalmazza ez az ország, amennyire az társadalmunk állapotát és szokásait figyelembe véve érvényesíthető”.
A párbajozásnak az angol törvény szerint nem kell halállal végződnie, akkor is eldőlhet így egy vitás kérdés, ha valamelyik fél feladja a küzdelmet. Ostrom egyébként értesítette róla volt feleségét, hogy a párbaj előtt 12 hét áll rendelkezésére, hogy megfelelő fegyvereket hajtson fel, a harc során pedig egy „bajnokot” is választhat, aki az ő oldalán harcol majd.
A korábbi Mrs. Ostrom ügyvédje azonban nem élt a kínálkozó lehetőséggel, és arra kérte a bíróságot, hogy tekintsen el a közelharc alkalmazásától a per során.