Az egyik legelkeserítőbb helyzet, amikor úgy érzed, cserben hagytak. Különösen ha ha olyan ember tette, akiben maximálisan megbíztál és akivel te soha, semmilyen körülmények között sem tettél volna még csak hasonló dolgot sem. Ilyenkor azonban fontos, hogy megtedd azokat a lépéseket, melyek segítenek túljutni a sérelmen, bármilyen fájdalmas is.
#1. Mondd ki!
Az első, hogy határozd meg pontosan az érzéseidet! Haragot érzed? Ez a legtermészetesebb ebben a szituációban. Szomorú vagy? Persze, hiszen veszteség ért. Talán egy barátot veszítettél el vagy a közös célokba, jövőbe vetett hitet. Megdöbbentél, hiszen nem számítottál rá, hogy ilyesmi megtörténhet? Esetleg félsz, elbizonytalanodtál, összezavarodtál, vagy egész egyszerűen undorítónak találod az egészet, ami történt? Mondd ki, nevezd meg, mik azok az érzések, melyek most kavarognak benned!
#2. Állj ellen a bosszúvágynak!
Sok esetben, talán jogosan is úgy érezheted, hogy bosszút kell állnod, amiért cserben hagytak. Az ilyesmi azonban ritkán célravezető és magán a cserbenhagyás tényén már semmiképpen sem változtat, csupán sebeket tépnél fel vele. Valójában a bosszú megtervezése és kivitelezése csak lelassítja azt a folyamatot, mely során fel tudod dolgozni és el tudod engedni a történteket. Sokkal jobban jársz, ha igyekszel minél inkább kiiktatni az életedből azt az embert, aki cserben hagyott. Ha teheted, szakíts meg vele minden kapcsolatot, nem csupán a élőben, de a virtuális világban is. Távolodj el tőle, amilyen messzire csak tudsz! A kellő távolságban és némi idő elteltével az érzelmeid is lecsillapodnak.
#3. Vizsgáld meg!
Amikor lehiggadtál, és úgy érzed, készen állsz rá, vizsgáld meg alaposabban, mi vezetett az áruláshoz! Hanyagság volt? Gyengeség okozta? Vagy szándékos, tudatos cselekedet volt? Milyen volt előtte a kapcsolatod az illetővel? Visszanézve tett olyan dolgokat, melyek utaltak rá, hogy esetleg cserben hagy majd? Minél alaposabban megérted a dolog kiváltó okait, annál inkább segíthet legyőzni a negatív érzelmeidet és ezektől elvonatkoztatva szemlélni, ami történt.
#4. Mit tanultál belőle?
Gondold végig, milyen következményekkel járt az életedben az, hogy cserben hagytak! A miértek keresésén túllépve kezdj el a „mit” kezdetű kérdésekre figyelni. Mit veszítettél? Miképp reagáltál rá? És legfőképpen: mit tanultál belőle? Milyen hasznot tudsz esetleg húzni mindabból, amit átéltél? Ha mindezzel tisztában vagy, a jövőben hamarabb felismerheted az esetleges intő jeleket, hogy elkerüld a hasonló helyzeteket, vagy másképp reagálj, ha mégiscsak találkozol ilyesmivel.
#5. Nézz szembe!
Számos tényezőtől függ, hogy meg tudsz vagy akarsz-e bocsátani annak, aki cserben hagyott, illetve akarsz-e, esetleg kényszerülsz-e vele tartani a jövőben bármiféle kapcsolatot. Azonban sok esetben segíthet, máskor egyenesen elkerületlen, hogy előbb vagy utóbb szembenézz az árulóval. Ehhez persze szükséges némi elszántság. Fontos, hogy a mondanivalódat úgy építsd fel, hogy elsősorban magadra fókuszálj és ragaszkodj a tényekhez. Ne add meg a lehetőséget a másiknak, hogy védekező álláspontra helyezkedhessen, és végül ő állítsa be magát áldozatnak!