A járvány még jobban megtépázta a magyarok lelki egészségét, és ugyan lehetett olvasni arról, hogy többen kértek szakszerű segítséget az elmúlt hónapokban, mint a pandémiát megelőzően, egy, a Qubit oldalán ismertetett kutatás szerint alapvetően nem állunk jól. Ebben nagy szerepe van annak, hogy kevés a szakember, a magánrendelés sokak számára megfizethetetlen, és nagyon hangsúlyosak a mentális problémákhoz, betegségekhez kapcsolódó stigmák is.
Vincze Katalin, aki a University College London társadalomtudományi karán szerezett diplomát, a megbélyegzéssel, negatív hozzáállással kapcsolatban a következőkre jutott kutatása során:
- A férfiaknak negatívabb a hozzáállásuk a lelki egészséggel foglalkozó szakembertől való segítségkéréshez, mint a nőknek.
- Akik nem rendelkeznek felsőfokú végzettséggel, hajlamosabbak magukat is megbélyegezni, és társadalmi szinten is jelentősebbnek élik meg a megbélyegzést.
- Minél erősebben érzékeli valaki a társadalmi megbélyegzést a szakemberek felkeresésével kapcsolatban, illetve minél negatívabb a hozzáállása, annál kisebb az esélye, hogy szándékában áll informális módon segítséget kérni (pl. barátok, egyházi személy, család, partner, telefonos segélyvonal stb).
- Minél nagyobb az adott személy önmagával szembeni megbélyegzése, illetve minél negatívabb a hozzáállása a szakember felkereséséhez, annál valószínűbb, hogy nem is áll szándékában felkeresni pszichológust vagy pszichiátert.
- Minél negatívabb egy személy hozzáállása a lelki egészséggel foglalkozó szakemberek felkereséséhez, annál valószínűbb, hogy senkitől sem szándékozik segítséget kérni (informálisan sem).
- Ha valaki a múltban már felkeresett lelki egészséggel foglalkozó szakembert, valószínűbb, hogy jelenleg kevésbé érez megbélyegzést saját magával szemben, és pozitívabb a szakemberekhez való hozzáállása.
Meglátása szerint a lelki egészséggel foglalkozó szektor fejlesztése hosszú távon valószínűleg kedvező irányba befolyásolná az ország egészségügyi mutatóit, jó lenne, ha nem a magánrendelés lenne az általános ellátási forma, és persze meg kellene változtatni a társadalom hozzáállását is az ilyen jellegű problémákhoz. Ezzel szó szerint életeket lehetne menteni, ugyanis a megbélyegzés összefügg egy ország öngyilkossági rátájával, vagyis minél erősebben vannak jelen a stigmák, annál magasabb ez az arány.
Ha ön, vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123 ingyenes lelkielsősegély-számot!