Brit kutatók szerint az A-vitaminos orrcseppek segíthetnek egyes koronavírusban megfertőződött betegek szaglásvesztésének vagy megváltozott szaglásérzékelésének helyreállításában, írja a BBC nyomán a Telex.
A Kelet-Angliai Egyetem 12 hetes kísérletbe fogott, aminek során az önkéntesen jelentkezett páciensek közül csak néhányan kapják meg a kezelést, de az összes résztvevővel erős szagokat szagoltatnak, köztük záptojást és rózsát. Ezután megvizsgálják, hogy a vitamin helyreállította-e a sérült szaglóutakat, szaglóidegeket.
A szaglás elvesztése vagy megváltozása a Covid-fertőzés egyik gyakori tünete, bár sok más vírus, például az influenza is okozhat hasonlót. A legtöbben néhány héten belül visszanyerik normális szaglásukat, de akad, aki nem.
Az érintettek arról számoltak be, hogy például
- a húsnak olyan íze lett, mint a benzinnek,
- a csapvíznek borzalmas mocsár-, csatornaszaga lett,
- a koriandernek dezodorszaga lett (mondjuk megjegyeznénk, annak eddig is fura, poloska szaga volt – a szerk.)
- a tojás pedig úgy bűzlik, mint az égett gumi.
A kísérletet vezető kutató, Carl Philpott professzor vezetésével most azt szeretnék kideríteni, hogy az A-vitaminos orrcseppekkel kezelt betegek agyában növekszik-e a sérült szaglópályák mérete és aktivitása. Ezért megvizsgálják annak az orr feletti területnek, ahol a szaglóidegek egyesülnek és az agyhoz kapcsolódnak, azaz a szaglógumónak a méretváltozását, továbbá az agy azon területeinek aktivitását is, amelyek a szagok felismeréséhez kapcsolódnak – írja a lap.