Mik a jelei a bipoláris személyiségzavarnak, milyen jelekre érdemes figyelni? A mániás depresszió tünetei megtévesztők lehetnek.
Mit jelent a bipoláris személyiségzavar?
A mániás depresszió, vagy más néven a bipoláris személyiségzavar főleg a depresszióra hajlamosakat érinti. Habár utólag a tünetek és a szakaszok váltakozása egyértelműnek tűnhet, az esetek jelentős részében mégis viszonylag későn diagnosztizálják, pont a kettős természete miatt.
A nagymértékű lehangoltság és magány, valamint a szélsőséges lelkesedés és a túlzások két pólusa között ingadozik az, aki bipoláris zavarral küzd. Egy-egy periódus hetekig, hónapokig is tarthat, így még nehezebb átlátni. A környezetnek alkalmazkodni egy ilyen betegséghez pedig nagyon nehéz.
A bipoláris személyiségzavar két arca
A mániás depressziót azért is nehéz laikusként felismerni, mert két egymástól teljesen különböző szakasza van. Az egyik a depresszív, a másik a mániás szakasz. Az előbbi tünetei azok, amiket a legtöbben a depresszióról tudunk: szorongás, lehangoltság, kedvtelenség jellemzi. Ilyenkor gyakoriak lehetnek a dühkitörések, a magány és a meg nem értettség érzése. Szinte állandó fáradtságot él meg a beteg, semmi sem motiválja, és az alvási, az evési, valamint a szexuális zavarok sem ritkák. Az önutálat ebben a szakaszban van jelen.
Ezt követi aztán a mániás szakasz, ami pont az ellentettje a depresszívnek. A kicsattanó jókedv, a már-már indokolatlan lelkesedés, túlfűtöttség jellemzi. Amíg a depresszív szakaszban egyáltalán nem kereste a társaságot, most élénk társasági életet él, sokat beszél, gyorsan.
A szétszórtság és a csapongás, a hirtelen, átgondolatlan cselekedet jellemzik a mániás szakaszt. Ilyenkor a beteg sok mindenbe belekezd, de szinte semmit sem fejez be. Képes arra is, hogy olyat tegyen, amit máskor nem, és ha bárki a környezetében erre megpróbál rávilágítani, annak jó eséllyel vita és sértődés lesz a vége.