Az alvás az emberi szervezetnek olyan, mint a mobilodnak vagy a laptopodnak a töltés. Ha a szükségesnél kevesebb ideig vagy rosszabb minőségben tudod csak megvalósítani, semmi meglepő nincs abban, hogy vacakabbul érzed magad a bőrödben napközben és a teljesítményed sem az igazi.
A pihenés jóval több dologra van hatással a szervezetedben, mint az elsőre gondolnád. Amellett, hogy befolyásolja az agyműködésedet, a hangulatodat, az immunrendszered aktivitását, még a hormonszintek alakulását is meghatározza. Ha hosszú időn át alszol kevesebbet a kelleténél, az több galibát is okozhat: növelheti a depresszió, az elhízás, a magas vérnyomás, sőt még a cukorbetegség kialakulásának kockázatát is, jóval többről van tehát szó annál, hogy a megszokottnál többet ásítozol, miközben a többiek fáradhatatlanul teszik a dolgukat körülötted.
Az AASM, azaz az American Academy of Sleep Medicine kutatói részletesen utánajártak annak, hogy az egyes életszakaszokban mennyi alvásra lenne szüksége a szervezetednek ahhoz, hogy jó formában lehess.
- Az újszülöttek kis megszakításokkal szinte átalusszák a napot, és ez így van rendjén.
- 4 és 12 hónapos kor között is 12-16 óra az alvásigényük.
- 1 és 3 éves kor között 11-14 órát lenne ideális aludni, ez azonban már a gyerekeknél sem valósul meg mindig.
- 6 és 12 éves korban az az optimális, ha 9-12 órát töltenek pihenéssel.
- 13 és 18 éves kor között a 8-10 óra alvás az ajánlott mennyiség.
- 18 és 64 éves korban a kutatók szerint 7-9 órányi pihentető alvás is elegendő.
- 65 év felett 7-8 óra alvással is beéri a szervezet.
Forrás: Via, Fotó: Getty Images