Svájcban nem ritka, hogy már négyéves kortól iskolába kezdenek járni a gyerekek, így az sem ritka, hogy pelenkában indul az iskolakezdés. Ezzel azonban az a gond, hogy nem tanulják meg a WC használatát, és így történhet meg, hogy akár 11 éves tanulók is pelenkában érkeznek az iskolába, és az oktatók felé elvárás, hogy szükség esetén tisztítsák és cseréljék azokat.
Úgy tűnik, hogy a probléma olyannyira elterjedté vált, hogy egy argaui igazgató szülői értekezleten tájékoztatta a szülőket, hogy a gyerekeknek “száraznak” kell lenniük, amikor visszatérnek az iskolába a nyári szünet után, míg egy másik iskola tájékoztatókat osztott ki, hogy az oktatók nem felelősek az iskolás gyermekek pelenkáinak cseréjéért.
“A szülőknek kötelességük gondoskodni arról, hogy iskoláskorú gyermekeik ne hordjanak pelenkát” – mondta Dagmar Rösler, a svájci oktatók ernyőszervezetének elnöke a 20min-nek.
„Aggasztó fejlemény, amikor 11 éves gyerekek pelenkában járnak iskolába. Az oktatók nem arra vannak ott, hogy cseréljék a tanulóik pelenkáját. Ez túlmegy minden határon” – tette hozzá.
Rösler hangsúlyozta, hogy természetesen ez nem vonatkozik azokra a gyerekekre, akik fizikai problémákkal küzdenek vagy a szülői hanyagság áldozatai. Hozzátette, sosem szabad hibáztatni a gyereket, hanem kapcsolatba kell lépniük a szülőkkel, el kell magyarázniuk a helyzetet és felelősségre kell vonni őket.
A svájci pszichoterapeuta, Felix Hof, egy hét éves fiút is említett, aki még mindig pelenkát viselt egy családi konfliktus okozta trauma miatt.
A szakember rámutatott arra, hogy az ilyen gyerekek gyakran bántalmazások vagy gúnyolódások céltáblái, különösen akkor, amikor a helyzetük közismert ténnyé válik az iskolákban.
Egy SonntagsZeitung cikk szerint egyre több szülő ad fel hirdetéseket pelenkacserére szakosodott személyzetet keresve az általános iskolás gyermekeik számára, és Svájcban megnőtt a nagyobb pelenkaméret eladása is. A tendencia oka lehet az is, hogy manapság a pelenkák egyre kényelmesebbek, hordhatóbbak, és a szülőknek is kényelmesebb, ha azt adják a gyerekre, mint hogy a WC-re szoktatással bajlódnának.
(Via)