A kanadai York Egyetem kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy az átlagos 8-tól 16 óráig vagy 9 és 17 óra közötti munkarenden kívüli, éjszakai műszakban dolgozóknál gyorsabban károsodnak a kognitív képességek, azaz az agyuk az idő előrehaladtával lelassul, viselkedésük megváltozik és képtelenek lesznek a logikus gondolkodásra vagy az érzelmeik megfelelő kifejezésére is.
A tanulmányt 50 ezer felnőtt bevonásával készítették el, és kapcsolatot találtak a váltott vagy éjszakai műszakban dolgozók és a kognitív funkciók károsodása között. Azok, akik huzamosabb ideig éjszaka dolgoznak, nagy valószínűséggel memóriaproblémákkal kell, hogy szembenézzenek egy idő után. A középkorú és az idősebb felnőtteknél memóriavesztéshez is vezethet az éjszakázás.
Aki éjszaka dolgozik, annak a munka végeztével minél előbb ágyba kell kerülnie, lehetőleg egy besötétített szobában, ahol csend és nyugalom uralkodik. A szervezetnek fontos, hogy megteremtsük az éjszakai körülményeket, mert így tud a legjobban regenerálódni.
A testünk minden sejtje a cirkadián óra alapján működik, ez egy belsőleg vezérelt 24 órás ritmus, ami minden nap visszaáll a napciklus hatására. A cirkadián óra egy nagyon érzékeny „műszer”, aminek egyensúlyát megzavarhatja a túl sok vagy túl kevés napfény – ez gyakori probléma az éjszakai műszakban dolgozóknál, azaz náluk a belső óra egyensúlya teljesen felborulhat.
A szervezet cirkadián ritmusa kihat a testi funkcióinkra is, azaz az alvási ciklusra, a hormonjainkra, a testhőmérsékletünk alakulására. De szabályozza a táplálkozást és az emésztést is. Emellett, ha felborul az egyensúly, az rengeteg egészségügyi probléma góca lehet. Ide sorolható a krónikus betegségek, a depresszió, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, és a szív- és érrendszeri problémák.
A szakértők szerint minden felnőttnek legalább hét órát kellene aludnia naponta – lehetőleg éjszaka – ahhoz, hogy a szervezet kiegyensúlyozottan működjön.