“Ne gügyögj már annak a gyereknek! Nem hülye ő, csak pici!” – mondják sokan, akik falra másznak a csivitelő, csecsemők számára fenntartott hangtól. Pedig valójában ez a hangvétel ösztönös a gügyögő felnőttektől, és még a gyerekek is szeretik. Megmutatjuk, mi ennek az oka, és milyen izgalmas, kevésbé ismert tényeket érdemes még tudnunk a kisbabákról.
Ezért jók a magas hangok
A magas hangfrekvencia a kutatások szerint jobban felcsigázza a babákat, egyszerűen azért, mert ezek a hangok kiemelkednek a háttérzajból. A túlzott hangsúlyozás és lassabb beszédtempó ezen kívül segít a kicsiknek a beszéd megértésében, szókincsük bővülésében. Felnőttként sokszor idegesítő a felnőttek gügyögését hallgatni, aki viszont így beszél, az ösztönösen segít a babáknak abban, hogy fejlesszék figyelmüket és memóriájukat. Tehát cseppet sem ördögtől való így szólni egy néhány hetes vagy néhány hónapos kicsihez.
Így üzen a babák mosolya
Gyakran mosolyognak álmukban az újszülöttek. És ha már attól is meghatódsz, hogy elképzeled magad elé a jelenetet, gondolj csak bele, hogy állítólag ez az “álommosoly” már az anyaméhben is gyakran megtörténhet… Azt mondják, ez az arckifejezés kapcsolatban áll a babák agyának fejlődésével, mely nagyon intenzív még alvási ciklusuk ideje alatt is. Leginkább az úgynevezett REM-fázisban, az álmodás szakaszában láthatunk ilyesmit, a mosolygás az agyban zajló aktív tevékenység következménye.
Szupererős fogóreflex
Jól tudjuk, hogy ha az ujjunkat nyújtjuk egy babának, akkor ő jó eséllyel rámarkol, méghozzá olyan erősen, hogy markolásánál fogva egyébként még akár a levegőbe is fel lehet őt emelni. Ez a markolási reflex egészen ösztönös. A túlélés rendkívül korai szakaszából származik, egy evolúciós fejlesztés még abból az időből, amikor szorosan meg kellett ragadni az anya haját, egyes fajok kölykei esetén annak szőrzetét, miközben a szülő mozgott vagy futott, hogy ne maradjon hátra a kicsi.
Ezért utánoznak a csecsemők
Nagyon korán képesek a kisbabák utánozni a felnőttek arckifejezését és gesztusait, ezért is látjuk annyira aranyosnak, amikor például egy néhány hetes csecsemő a szüleire emlékeztető gondterheltséget vagy meglepettséget mutat. Ha rájuk mosolyogsz vagy kinyújtod a nyelved, akkor nagy valószínűséggel ők is megpróbálják ezt utánozni, akár már a születésük utáni első órákban is. Oka az úgynevezett tükörneuron rendszer működése, amely segít abban, hogy megértsük egymást és érzelmileg rezonáljunk másokkal.