nlc.hu
Életmód
Leányvári Enikő mozaikművész karrierváltása: a világon alig maroknyi ember foglalkozik ezzel

Majd’ 40 évesen kezdett új szakmába Enikő: a világon alig maroknyi ember foglalkozik ezzel

Leányvári Enikő példaképként szolgálhat mindenkinek, aki azt gondolja, hogy nem lehet képes akármire. Enikő nem adta fel az álmát, és milyen jól tette!

Leányvári Enikő mozaik művész hét évvel ezelőtt egy olyan szakmába kezdett bele, ami még a mozaikfestészet hazájában, Olaszországban is ritkaságszámba megy, hát még a világon bárhol máshol! Enikő Greenwichben él és a 18. századig visszanyúló filato technika egyik nagyágyúja, ösztönös tehetség, aki a szakma nagymestere fogadott tanítványául, amikor Enikő rájött, hogy szívesen tanulna erről a művészeti ágról.

Elkezdtem levelezni sok fiatal római művésszel, hogy nem vállalnák-e el a tanításomat, de mindegyik visszautasított. Nem szeretnek idegeneket beengedni a szakmába. Végül írtam a nagymesternek. És ő csodák csodájára tanítványául fogadott

– mesélte el a Nők Lapja újságírójának, és stúdióját – melyet tavaly nyert el egy művészeti pályázaton – is megmutatta.

Karrierváltásban

Enikő a kilencvenes évek végén magyar szakon diplomázott, 25 évvel ezelőtt költözött Londonba, amikor a férje visszautasíthatatlan állásajánlatot kapott. Három gyermekük született, ám a mozaikkészítés, mint újabb szerelem, kizárólag róla szól, ezért is mert belevágni az éles karrierváltásba.

2012-ben történt, ekkor jutottam el végre a legendás Ravennába. Pontosan emlékszem a pillanatra. Megrendülten álltam a San Vitale-székesegyház lenyűgöző bizánci mozaikjai előtt, és tudtam, hogy ezzel nekem lesz dolgom. De azt akkor még elképzelni se tudtam, hogyan, hiszen már volt két fiam, és a szívem alatt növekedett a kislányom. De valami azt súgta, várd ki az idődet! 2017-ben, immár három gyerekkel betódultunk ugyanannak a ravennai mozaikműhelynek az ajtaján, ahova öt évvel korábban véletlenül léptem be. Éppen egy workshop folyt, lelkes érdeklődők álltak körbe egy rokonszenves művészházaspárt. Ők lettek az első mestereim, ma már barátaim. Soha nem felejtem el, amikor a mesternőm félrehívott munka közben, és így szólt: »Érdemes lenne komolyabban megfontolnod ezt a szakmát!«. Ha ez a mondat nem hangzik el, soha nem mertem volna elhinni, hogy van ehhez tehetségem.

Leányvári Enikő

Fotó: Nők Lapja

Dolgozott már Délnyugat-Angliában feltárt római villa padlómozaik-rekonstrukcióján, azonban azt mondja, hogy az ilyen lehetőségekre várni kell, ezért is sajátította el a filato ékszerkészítés minden csínját-bínját, hogy a köztes időben se „unatkozzon”. Lélegzetelállító kincseit Tiger’s Eye Mosaic néven forgalmazza.

Sziszifuszi munka

A művész most épp egy Szinyei Merse Pál pipacsos mezője ihlette ékszersorozaton dolgozik, ez azonban se nem egyszerű, se nem olcsó. Az üvegdarabkák beillesztése a foglalatba sokszor kihívás: „sajnos nem minden mutat jól, amit megálmodsz, nagyon türelmesnek kell lenned. Persze az én cérnám is elfogy néha, de tegnap például jólesett munka közben hosszasan felidézni a gyerekkoromat.” Ráadásul nem könnyíti meg a dolgát az sem, hogy az ékszerekhez az alapanyag Olaszországból érkezik, ami sokat dob az árán, de a vevői az egyedit keresik, így megéri számára.

Tudom, hogy amit én csinálok, az luxus – vallja be. – Hogy a mozaikok nagyon drágák, és csak egy réteg tudja őket megvásárolni. És azzal is tisztában vagyok, hogy isteni kegyelemben részesültem, amikor ennek a csodás, régi művészeti ágnak a közelébe kerültem. Úgy érzem, adnom kell ebből másoknak is.

Addig is viszont maradnak a képek, amiket a noklapja.hu cikkében és Enikő Instagram oldalán tudsz megnézni.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top