Miközben szeretem azt hinni, hogy kellőképp rend- és tisztaságmániás vagyok ahhoz, hogy ne rémisszen meg semmilyen takarítási hadművelet (beleértve a parketta felpolírozását és a vécé kisuvikszolását is), van egy helyiség a lakásunkban, ami – ezzel együtt is képes – a frászt hozni rám. Méghozzá hétről hétre és hónapról hónapra. Ez pedig nem más, mint a vizes helyiség, vagyis a fürdőszoba.
A mi lakásunk abban a meglehetősen szerencsétlen helyzetben van, hogy a fürdőszobánk sajnos túl kicsi ahhoz, hogy beleférjen egy valamire való kád; ami egyet jelent azzal, hogy zuhanykabinunk van. Annak minden előnyével és hátrányával. Előnye például, hogy hagy némi teret a mosógépnek és a szennyeskosárnak, hátránya viszont, hogy úgy gyűjti a vízkő-, szappan- és tusfürdőlerakódásokat, mint apukám annak idején a bélyegeket…
Nem csoda, hogy valahányszor a fürdőszobára kerül a sor takarításkor, már előre fázom attól, mi minden vegyszert és módszert kell majd bevetnem, hogy legalább megközelítőleg úgy nézzen ki, ahogy szeretném.
Milyen gyakran kell takarítani a zuhanykabint?
Mielőtt nekikezdtem ennek a cikknek, erre a kérdésre gondolkodás nélkül azt válaszoltam volna, hogy hetente. Csakhogy – ahogy az ebből a cikkből is kiderül – az igazán feketeöves zuhanytakarítók minden zuhanyzás után tesznek róla, hogy a vízcseppeknek esélyük se legyen homályosítani, ködösíteni, vagy épp vízkövesíteni a kabint.
Hogyan tehetünk a jövőbeni vízkőlerakódások ellen?
A neves Martha Stewart oldalán azt írják a szakértők, hogy kemény víz esetén, bele kell törődni abba, hogy bizonyos mértékű vízkőlerakódás gyakorlatilag elkerülhetetlen. Ezzel együtt érdemes időről időre megvizsgáltatni a víz minőségét:
Ha ahhoz képest is változás van, amilyen volt; ha történetesen még keményebbé válik és már nem csak a csempéken, de a poharakon és evőeszközökön is megjelennek a foltok, érdemes elgondolkodni egy vízlágyító rendszer felszereltetésén.
És, amit még ezen kívül megtehetünk? A szakértő azt mondja, a vízkőlerakódásoktól úgy szabadulhatunk meg a legkönnyebben, ha minden használat után időt szánunk arra, hogy áttöröljük a zuhanykabin üvegét. „Miután az üvegre került vízcseppből elpárolog a víz, hátramaradnak az ásványi anyagok, és kellő hosszúságú idő után ebből lesz a vízkő. Szeretnék mást mondani, de a legjobb módszer ellene még mindig a megelőzés.”
2 módszer, amivel eltávolíthatod a makacs vízkövet
0. lépés – a kellékek, amikre szükséged lesz
- gumikesztyű
- ecet
- papírtörlő
- szórófejes flakon
- szivacs
- szódabikarbóna
- desztillált víz
- mikroszálas törlőkendő
1. módszer – ha homályossá vált az üveg
Ha megvannak a fenti hozzávalók, akkor nincs más hátra, mint belevetni magad a takarításba. Ennek a legelső lépése, hogy melegítsd meg az ecetet – nagyjából kézmelegre. Ha ez megvan, mártsd a papírtörlőt egyesével az ecetbe, majd ragaszd őket a zuhanykabin üvegére. Addig ismételd a dolgot, míg a papírtörlők teljesen be nem borítják az üveget. Ha elkészültél, hagyd hogy az enyhén savas környezet 30-60 percen át tegye a dolgát, és meglazítsa a vízkőlerakódásokat. Hogy a savas környezet biztosan megmaradjon ez idő alatt – és hogy a törlők egész biztos ne száradjanak meg – szórófejes palackból időnként meglocsolgathatod őket ecettel.
Ha lejárt az idő, akkor egy nedves törlőkendőt vagy szivacsot márts szódabikarbónába, majd gyengéden töröld át vele az üvegeket. Figyelem! Semmiképp ne súrold az üveget, mert az karcokat csinálhat. Ha elkészültél, akkor desztillált vízzel mosd le az üvegfelületet. Mostanra az összes vízkőlerakódásnak el kellett már tűnnie, de ha mégse, akkor ismételd nyugodtan a nedves szivacsos-szódabikarbónás dörzsölést. Ha végeztél, mikroszálas törlőkendővel töröld majd szárazra, hogy garantáltan cseppmentes legyen a zuhanykabin üvege.
2. módszer – az igazán makacs vízkő ellenszere
Alicia Sokolowski, az AspenClean elnöke és társvezetője szerint az ecet egyébként tipikusan az a tisztítószer, amit mindenre érdemes kipróbálni, de kifejezetten makacs vízkő ellen teljesen hatástalan. A szakértő állítja, azokban az otthonokban, ahol az ecet nem vált be, ahol tulajok pontosan tudják, hogy extrém kemény a víz, sós citrommal érdemes próbálkozni.
- Vágj félbe egy citromot!
- Mártsd a citromot sóba!
- A félbevágott sós citrommal alaposan dörzsöld be a vízkőfoltokat!
- A tisztítás után az üveget – szórófejes flakonból – spray-zd be citromlével, hogy ezzel hosszú időre ellenállóvá tedd az üveget!