nlc.hu
Életmód
Ebben az országban követik el a legtöbb bűncselekményt, itt isszák a legtöbb bort, és alig vannak női lakosai

Ebben az országban a legmagasabb az egy főre eső bűncselekmények száma az egész világon, és itt fogy a legtöbb bor is

A világ legkisebb országa, a Vatikán még a városállamok között is elég speciális helyzetben van; állandó lakosainak száma a 800 főt sem éri el, ugyanakkor évente körülbelül 20 millió turista látogat ide. Épp ezért a miniállam bizonyos statisztikái meglehetősen különös képet mutatnak.

A mindössze 0,44 négyzetkilométeres területével és 825 fős lakosságával a Vatikán a világ legkisebb országa: és valószínűleg az egyetlen a világon, amelyet kevesebb mint egy óra alatt körbe lehet járni (azért azt tegyük hozzá, hogy az évszázadok alatt itt felhalmozott kultúrkincsek befogadásához talán egy élet is kevés lenne).

Ami még érdekesebbé teszi, hogy az ország Róma városán, illetve Olaszországon belül található, vagyis egy enklávé. A Vatikánon kívül még két olyan ország van a földön, amelynek teljes területét egy másik ország veszi körbe: Lesotho (Dél-Afrika) és San Marino (Olaszország). Ráadásul ez Európa egyetlen abszolút monarchiája, azaz egy olyan állam, ahol az uralkodó autokratikus hatalommal rendelkezik, nem korlátozzák az írott törvények, törvényhozás vagy szokások. 

De számos egyéb tekintetben is igazi kuriózumnak számít, lássuk ezeket!

Vatikán – a bűnözés fővárosa

Bár a Vatikán lakossága a 800 főt sem éri el  – és ennek mindössze kb. az öt százaléka nő –, mégis itt a legmagasabb a bűnözési ráta a világ összes országa közül. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a vatikáni lakosok számszerűleg több bűncselekményt követnek el más országok polgárainál, hanem azt, hogy egy főre jutó bűncselekmények száma itt a legmagasabb; és az esetek döntő többségében nem is a helyiek bűnöznek, hanem a külföldiek, hisz naponta körülbelül 20 ezer turista áramlik be az országba. A leggyakoribb bűncselekmények a bolti lopás, a táskalopás és a zsebtolvajlás, és maga a Vatikán hivatalos turisztikai honlapja is arra kéri a turistákat, hogy mindig legyenek résen.

Nincsenek börtönök

Vatikánváros valószínűleg az egyetlen olyan ország a Földön, ahol nincs börtön. Az országban ugyan van néhány előzetes letartóztatásra szolgáló cella, ám az elítéltek a Lateráni Szerződés értelmében olasz börtönökben töltik büntetésüket. A börtönbüntetés költségeit a vatikáni kormány fedezi.

 A Szent Péter-bazilika (fotó: gettyimages/Sylvain Sonnet)

 A Szent Péter-bazilika (fotó: gettyimages/Sylvain Sonnet)

Rekordmennyiségű borfogyasztás

Állítólag a Vatikán lakói egy főre vetítve több bort fogyasztanak, mint bárhol máshol a világon. Egy átlagos vatikáni lakos évente 74 liter bort iszik meg, ami kétszerese a francia és olasz borfővárosok fogyasztásának. A magasabb borfogyasztásnak több oka is van: a vatikáni lakosok általában nagyobb csoportokban, közösen étkeznek, és a város egyetlen szupermarketje vámmentesen árul bort, ami ugyancsak a magasabb fogyasztásnak kedvez. 

A világ legkisebb hadserege

A 135 svájci katonából álló, színpompás díszegyenruhájáról már messziről is felismerhető svájci gárda a pápa védelméért felelős katonai alakulat, de facto pedig ez tekinthető a Vatikán hadseregének is.Először 1506-ban vette fel őket II. Julius pápa, akinek személyes védelemre volt szüksége az egyház ellenségeivel szemben. A svájci gárdához nem csatlakozhat akárki: alapfeltétel a svájci állampolgárság és a katolikus vallás,

a testület esztétikai megjelenése miatt fontos kritérium az 1,74 métert meghaladó testmagasság.

A jelölteknek rendelkezniük kell minimum hároméves felsőfokú tanulmányokról szóló diplomával, és a jelentkezés időpontjában 19 és 30 év között kell lenniük, és persze kizárólag férfiak jöhetnek szóba. 

A vatikáni svájci gárda tagjai díszegyenruhában (fotó: Franco Origlia/Getty Images)

A vatikáni svájci gárda tagjai díszegyenruhában (fotó: Franco Origlia/Getty Images)

Nincs állandó állampolgárság

A Vatikánban nincsenek kórházak, és ami még fontosabb, nincsenek szülőszobák. Ennek következtében senki sem szerezhet születés általi vatikáni állampolgárságot. Eleve, az országban nincs állandó állampolgárság, csak ideiglenes: vatikáni állampolgároknak számítanak mindenekelőtt a Vatikánvárosi Államban vagy Rómában lakó bíborosok, illetve a Szentszék diplomáciai szolgálatában álló személyek. Jogot formálhat az állampolgárságra az is, aki a Vatikánban lakik beosztása vagy szolgálata folytán. Amint a kinevezés megszűnik, az állampolgárság megszűnik.

Latin nyelvű bankautomata

Az olasz a Vatikán hivatalos nyelve, és minden hivatalos ügyben az olasz nyelvet használják, ugyanakkor a Szentszék – liturgiai okokból – a latin nyelvet is előnyben részesíti. Így aztán talán nem is olyan meglepő tény, hogy a Vatikáni Bank ATM-je latin nyelven is tud.

Pápai mise a Szent Péter téren (fotó: Franco Origlia/Getty Images)

Pápai mise a Szent Péter téren (fotó: Franco Origlia/Getty Images)

A legrövidebb vasútvonal

Vatikánvárosban található a világ legrövidebb vasútvonala is. Az állomás két 300 méteres vágányból áll, és egy állomással rendelkezik, a Citta Vaticanóval. A síneket és a pályaudvart XI. Pius pápa pontifikátusa idején építették. Kizárólag áruszállításra használják, személyvonatok nem közlekednek rajta.

Az egész ország a világörökség része

A Vatikán az egyetlen olyan ország, amelyet teljes egészében a világörökség részévé nyilvánítottak.A listára 1984-ben került fel. A listán szerepel mind a Vatikán városa, mind a Rómán kívüli ingatlanok, azaz a Szent Péter és Szent Mária-bazilika.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top