nlc.hu
Életmód
Ez a magyar város négyszer váltott nevet

Tíz éven belül négyszer váltott nevet ez a magyar város

Az egyik leghíresebb magyar város 10 év alatt négyszer váltott nevet.

A magyar városok ritkán váltanak nevet, azonban a települések névváltoztatása a szocializmusban egyáltalán nem volt kirívó. Dunapentelét – mai nevén Dunaújvárost – a 11. században alapították. Neve az eredeti görög ortodox templom védőszentjére, Szent Pantaleonra utal, a Duna közelsége miatt pedig a folyó nevét is felvette a település a keresztségkor – írja a Maxi Newz. Egészen a 20. század közepéig nem nevezték át a közel ezer éves várost. Ekkorra már divatba jött más országokban, hogy Sztálinról nevezzenek el nagyobb településeket.

Dunaújváros

Légi felvétel a Duna folyó felett átívelő Pentele hídról. (Fotó: MTI/Faludi Imre)

A névváltoztatás egyfajta gesztus volt a szovjet diktátor, Joszif Sztálin felé, ami után látványos tempóban megkezdődött a város gyors fejlődése. 

Dunapenteléből Sztálinváros lett, majd ismét Dunapentele, utána pedig megint Sztálinváros.

Az utolsó névváltoztatást követő 5. évben kapott új nevet a települést. 1961-ben nevezték át a várost Dunaújvárosra. Ez a semlegesebb, földrajzi alapú elnevezés hangsúlyozta a város folyóhoz való közelségét, egyben a politikai légkör változását is tükrözte.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top