Mi is az a depresszió és mi okozza?
Ha valaki hetekig, hónapokig levert és rosszkedvű, akkor elkezdhetünk gyanakodni, hogy fennáll nála a depresszió. Ez a betegség akadályozhatja a tiszta gondolkodást, az élethez való hozzáállást teljesen megváltoztatja, és megnehezíti a mindennapi feladatok elvégzését is.
A betegség elég gyakorinak számít, de ha időben felismerik, akkor jól kezelhető. Azonban ehhez elengedhetetlen, hogy a depressziós személy minél előbb elinduljon a gyógyulás felé, kapjon lelki és fizikai segítséget, és nem mellesleg kellő támogatást az őt körülvevőktől.
A depressziót kiváltó okok egyénenként változóak, de sok esetben egy megrázó esemény, haláleset, más betegség kiderülése az okozó. Ilyen helyzetekben természetesen mindenki szomorú, és nem tud mit kezdeni a rá nehezedő mérhetetlen fájdalom súlyával. Azonban sokaknál ez mély depressziót okoz, ami miatt legvégső esetben életveszélyes helyzetekbe is sodorhatja az illetőt.
A depresszió felismerhető és megbúvó jelei
Van néhány általánosnak nevezhető depresszióra utaló tünet, amelyeket nem lehet nem észrevenni:
- szomorúság, sírás, levertség
- érdektelenség, fáradtág, energia nélküliség
- szorongás, nyugtalanság, ingerlékenység
- nagy mennyiségű evés vagy éppen étvágytalanság
Ezeken kívül fennállhatnak kevésbé egyértelmű jelek, de odafigyeléssel ezek is észre vehetőek:
- egyre süllyedő önértékelés: önbizalom elvesztése, túlgondolás, problémák felnagyítása
- napi tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése
- csökkenő koncentrációképesség
- halállal kapcsolatos gondolatok felmerülése
- fásultság, libidócsökkenés
A depresszió betegsége a gyerekeknél is ugyanúgy kialakulhat, mint felnőtteknél. Ha egy gyermek depressziós, akkor sokszor betegnek tettei magát, huzamosabb ideig nincs kedve iskolába menni, aggódni kezd, hogy szülei meg fognak halni vagy, hogy rosszul fog teljesíteni az iskolában.
A depresszió jelei a külsőnkön
A lelki betegségeknek sokszor fizikai tünetei is vannak, amelyek nyomot hagynak megjelenésünkön. A hirtelen súlycsökkenés vagy meghízás is a testi tünetek közé tartozik. Illetve a folyamatosan fennálló lehangoltság a külső megjelenés elhanyagolásához vezethet:
- kevesebb fésülködés
- hajmosás elmulasztása
- gyűrött, használt ruhák használata
- sápadtság, puffadás
- szem alatti mély és sötét karikák
Hogyan lehet segíteni a depresszión?
Ha felismerné véled egy szeretteden a depresszió jeleit már egy huzamosabb ideje, akkor próbálj neki segítséget nyújtani. Fontos azonban, hogy nem szabad letámadni a betegségben szenvedőt, mert akkor érzelmileg bezárul és elfordulhat tőled. Meg kell próbálni gyengéden közelíteni az illetőhöz, például figyelmesen és érdeklődően hallgatni, amikor mesél valamit, kérdezgetni az őt ért pozitív dolgokról, történésekről.
Fotó: Getty Images