Még több olvasnivaló a témában: |
Elkészült az intézeten kívül szülést szabályozó rendelettervezet – jelentette be a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkára hétfői sajtótájékoztatóján Budapesten.
Szócska Miklós elmondta, hogy a jogszabálytervezetet hétfőn küldik közigazgatási egyeztetésre, és várhatóan áprilisra el tudják fogadtatni.
A rendelettervezet további, kiegészítő szabályozásokat igényel; a szakmai, képzési követelményrendszer pontosítását a jövő év elején kezdik meg – tette hozzá.
Szócska Miklós kifejtette, hogy a jogszabálytervezetet háromkörös egyeztetés előzte meg a szakma képviselőivel. Nem biztos, hogy a végső változattal mindenki száz százalékig elégedett lesz, de minden érintett szervezet számára vállalható.
A dokumentum szerint a szülés helyszíne lehet a várandós nő otthona vagy bármely más helyszín, ha az megfelel a tervezet szerinti higiénés körülményeknek, és onnan a nő a háttérkórházba beszállítható.
Kiemelte: „ha előre nem látható ok esetében a háttérkórházba történő beszállítás akadályozott, akkor bármely más kórházba is be lehet szállítani a szülő nőt és az újszülöttet”.
A szülést – a jogszabályban „felelős személyként” megnevezve – szülész-nőgyógyász szakorvos vagy szülésznő, bába vezetheti le – mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy a szakmai képzési rendszer még tisztázásra vár. A felelős személy feladatai egyebek mellett a védőnő értesítése, az újszülött vizsgálata az első órában. Biztosítania kell az újszülött és az anya felügyeletét a szülést követő hat órában, valamint további négy napon át naponta ellenőriznie kell őket.
A szükséges oltást, valamint a veleszületett anyagcsere-betegségek szűrővizsgálatait viszont már a házi gyermekorvos intézi. Szócska Miklós szerint ez azért fontos, mert így az otthon szülés integrálva lesz az alapellátás rendszerébe.
A tervezet szabályozza az ellátás igénybevételének feltételeit és kizáró okait, leírja, hogy mely esetekben van szükséges kórházba szállításra, és melyek az ellátás tárgyi és higiénés feltételei.
A dokumentum az ellátás igénybevételéhez hat feltétel együttes megvalósulását írja elő.
Ezek:
- szövődménymentes terhesség,
- a várandós nő a fogamzás időpontjában a 18. életévét betöltötte,
- első szülés esetében a várandós nő a fogamzás időpontjában a 40. életévét még nem töltötte be,
- a terhesség a 37. és 42. hét között van,
- a magzat koponyavégű fekvésű,
- a magzat becsült súlya az ultrahangos vizsgálat alapján az élettani határértéken belül van.