Aztán akadt itthon néhány szem barack. Lekvárt főztem belőlük. Hipp-hopp, elkészült a hat kis üveg lekvárom. És akkor elkezdtem kísérletezni. Mi van, ha kevesebb cukrot teszek bele? Mi van, ha nem is cukrot, hanem másfajta, alternatív ízesítőt használok? És ha teszek bele csonthéjast? És ha alkoholt? És ha zöldfűszereket? És ha vegyes lekvárokat készítek? Mitől és hogyan zselésedik? Mi az a pektin, és mire kell? Ezernyi kérdés, ami megválaszolásra várt. Beindult a játék. Mert a nyár ízeit üvegekbe menteni és télire bespájzolni, nagyon klassz dolog! Ízekkel-állagokkal kísérletezni hihetetlenül izgalmas. Tavaly pedig a mércém szerint elértem a lekvárkészítés csúcsára. A legfinomabb egy sárgabaracklekvár lett pisztáciával és kakaóbabtörettel. Egy dolog azonban fényesen kikristályosodott bennem: lekvárt főzni igazán nem bonyolult dolog, csak ne nagy mennyiségeknek álljunk neki, főzzünk inkább többször keveset, különféle ízekben! Érdemes használni az utóbbi években mindenütt kapható lekvárzselésítőket is, mert így kevesebb cukor kell hozzá, sokkal rövidebb idő alatt elkészül, ráadásul jobban megmarad a gyümölcsök vitamintartalma is.
Bazsalikomos áfonyachutney
Hozzávalók:
- 50 dkg áfonya
- 20 dkg újhagyma
- 1 angolzellerszár
- 1 darab alma
- 2 evőkanál olívaolaj
- fél dl almaecet
- 2 evőkanál barna nádcukor
- 2 evőkanál apróra vágott lila vagy zöld bazsalikom
- só, frissen őrölt bors
A hagymát és a szárzellert vékony karikákra vágjuk, az almát megmossuk, felkockázzuk, az áfonyát megmossuk. Az olajon megfonnyasztjuk a hagymát, hozzáadjuk a szárzellert, az almát, az áfonyát. Beleöntjük az almaecetet, a barna cukrot, és fedő nélkül puhára főzzük az alapanyagokat. A végén sózzuk, borsozzuk, illetve belekeverjük a bazsalikomot. Kifertőtlenített üvegekbe töltjük, fejre állítjuk 5 percre, majd visszafordítjuk. Grillhúsok mellé zseniális! (Körülbelül egy évig eláll.)
Citromfüves meggyszörp
Hozzávalók:
- 1 kg cukor
- 1 l víz
- 1,2 kg meggy
- 2 csokor citromfű
A cukrot és a vizet összefőzzük, szirupot készítünk belőle. A meggyet kimagozzuk. A langyosra hűlt cukorszirupot ráöntjük, és a megmosott citromfüvet is belenyomkodjuk. Hagyjuk így kihűlni, és a hűtőben érleljük egy napot. Másnap visszalangyosítjuk, majd leturmixoljuk, és átpasszírozzuk egy szűrön a szörpöt. Ezt követően 20 percig főzzük, sűrítjük, majd steril üvegekbe öntjük. (Körülbelül egy évig eláll.)