Január 6-a vízkereszt napja. Bár sokan még „kitartanak” pár hétig, a legtöbben ilyenkor szedik le a karácsonyfát, és így vagy úgy, meg is szabadulnak tőle. Legtöbben minden évben merengünk egy kicsit azon, milyen szomorú is a látvány, ami ilyenkor fogad minket reggelente, noha a dolog flottul működik: Budapesten például 261 helyen szedik össze a fákat, hogy aztán nagy részüket újrahasznosítsák. Azok, akik köszönik szépen, nem szeretnének élni a lehetőséggel, többek között az alábbi, alternatív megoldások közül választhatnak.
1. Szobanövénykaró
Fenyőfánk egyes ágaival prímán kitámaszthatjuk lekonyuló szobanövényeinket.
2. Égetés
Kolléganőnk egy cserépkályha boldog tulajdonosaként azt meséli, hogy ő bizony nem rest tüzelőanyagnak használni a fenyőfáját. Sőt, némely segítőkész szomszédja zsákban viszi át neki a metszőollóval darabokra vágott fenyőgallyat. Tény, ezeket inkább kiegészítésként használja a meglévő tüzelőanyagai mellé, viszont határozottan spórol vele, ráadásul a levegő ilyenkor megtelik a kellemes fenyőgyantaillattal.
3. Menedékhely madaraknak
Kerttulajdonosok előnyben! Talppal együtt vagy fejjel lefelé fordítva elég, ha egyszerűen kitesszük a fát a kertbe, hogy a madarak a zord időjárás elől menedékhelyet találjanak rajta. Madárcsalogatás céljából fűzhetünk rá popcornláncot, és akaszthatunk rá magokból készített korongokat is: a teraszos madáretető kicsit olyan, mint nekünk a romkocsma.
4. Virágágyások szélére
Szintén kertgazdáknak, valamint lelkes ezermestereknek javasolt újrahasznosítási mód, ha a fa törzsét egyenletes korongokra daraboljuk, hogy aztán például virágágyások szélét díszítsük szemet gyönyörködtető módon. Valahogy így:
5. Potpourri
Ki mondta, hogy karácsony után le kell mondanunk a fenyőillatról, vagy hogy a lehullott tűleveleknek feltétlenül a porszívóban kell végezniük? Íme, egy könnyen elkészíthető potpourrirecept:
- 6 csésze zöld fenyő tűlevél
- 2 csésze fenyőkéreg, apró darabokra törve
- 2 csésze szárított narancshéj
- 1 csésze szárított csipkebogyó
- 1 csésze száraz rózsaszirom
- 1 csésze, apróra tört fahéjrúd
- 15-20 csepp fenyőolaj
Az összetevőket egy zárható üvegedénybe tesszük, és néhány hétig lefedve állni hagyjuk. Hetente egyszer összerázzuk.
… vagy amit akartok Vízkeresztkor a nyugati egyházakban három eseményt ünnepelnek: a hagyomány szerint a háromkirályok (Gáspár, Menyhért és Boldizsár) látogatását a gyermek Jézusnál, Jézus megkeresztelkedését a Jordán folyóban, valamint az általa tett első csodát a kánai menyegzőn. Általában január 6-ához kötik, bár a római katolikus egyházban sok helyen a legközelebbi vasárnapra tolják el az ünneplést. Régebben otthon az állatokat ezen a napon szenteltvízzel itatták, hogy ne legyenek az év folyamán betegek, illetve az emberek a szenteltvizet magukra locsolták, szintén betegség vagy rontás ellen. Egyes helyeken a ház földjét is meglocsolták, hogy áldás legyen a házon. Vízkereszt a karácsonyi ünnepkör zárónapja, és a farsang kezdőnapja. Újabb szokás szerint ilyenkor bontják le a karácsonyfát. |