2016 első négy hónapjában 12 994 migráns kérelmét regisztrálták a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal munkatársai. Igaz, egy évvel ezelőtt ez a szám 40 ezerre rúgott, ugyanakkor 2011-ben mindössze 1693 nyújtotta be Magyarországon.
A menedékkérők jogait nemzetközi szerződések garantálják, így akiket hazájukban üldöztetés, életveszély vagy erőszak fenyeget, azokat a fejlett országoknak be kell fogadniuk.
Az elmúlt három-négy évben teljes mértékben átalakult hazánkban a menedékkérelmek feldolgozása. Az öt évvel ezelőtti alig több mint ezerhatszáz kérelemhez képest 2014-ben már 42 ezer, 2015-ben 177 ezer kérelmet bíráltak el a hivatal munkatársai. Míg korábban az érdemi eljárás legkevesebb három hónapig tartott, a közel százszorosára emelkedett kérelmek miatt a várakozási idő jelentősen megnövekedett. És idén nyáron ismét komoly menekülthullám várható.
A kérelmek számának emelkedésével az ügyintézők száma kevésbé emelkedett, ezért mire a hivatalnokok a menekültek kérelmeit elbírálnák, az esetek többségében a migránsok elhagyják az országot, így az ügyükben folyó munka eredménytelenül zárul. Ugyanakkor azoknak a kérelmezőknek az ügyével csak sokkal később tudnak érdemben foglalkozni, akik valóban Magyarországon szeretnének letelepedni.
A bevándorlási hivatal honlapján rendszeresen közzéteszi a menedékkérelmi eljárások statisztikáit, amelyekből azonban egyértelműen nem lehet megállapítani, hogy a korábbi évekhez képest mekkora eséllyel kapják meg a kérelmezők a menedékkérő vagy oltalmazotti státuszt. Így a statisztikákból leginkább csak az látszik biztosan, hogy az utóbbi másfél évben rekordszámú migráns nyújtott be kérelmet, majd hagyta el Magyarországot anélkül, hogy ügyében bármilyen határozat született volna.
(Abcug)