A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján összeállított bértérképről egyértelműen kirajzolódik az ország keleti és nyugati megyéi közötti különbség – írja a Blikk.
A lista végén Szabolcs-Szatmár-Bereg megye található, ahol az átlagkereset a 165 ezer forintot sem éri el. Nem meglepő módon a skála másik végén Budapest áll, ahol 299.859 ezer forintos átlagkereset jellemző. Győr-Moson-Sopron megye a második 252.498 ezres átlaggal, emellett csupán Komárom-Esztergom és Fejér megye az, ahol az átlagbér meghaladja a 230 ezer forintot.
A főváros elsősége várható volt, Budapest ugyanis az ország gazdasági központja, itt a legtöbb a vezetői, menedzseri pozíció, de sok nagy cég központja is itt található. Természetesen ugyanitt a megélhetés is többe kerül, elég csak a fővárosi albérletek áraira gondolni: míg Budapesten egy szoba átlagos bérleti díja 65 ezer forint, az Ingatlan.com felmérése szerint, addig Debrecenben, Miskolcon vagy Pécsen ugyanez 35 ezer forintba kerül.
„Hiába a magasabb bér, az osztrák határ közelsége miatt az élet is egyre drágább a nyugati régiókban” – idézi a Blikk Rudi Pétert, a Silver Fox Hungary munkaerőpiaci szakértőjét.
Érdekesség, hogy ennek ellenére Zala megye 187.147 forintos átlagával csupán 40 forinttal van jobb helyzetben, mint Borsod-Abaúj-Zemplén, ahol 187.107 az átlagkereset.
A KSH adataiból az is kiderül, hogy még az azonos szakterületen belül is jelentős eltérések lehetnek: míg tavaly Budapesten a pénzügyi, biztosítási területen dolgozók átlagosan 434 ezer forintos havi fizetésre számíthattak, ugyanezért a munkáért Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében csupán 161 ezer forintos átlagbért fizettek.