A 2016-os, éghajlatváltozásról szóló párizsi megállapodás óta 195 ország az aláírásával is hitelesítette, hogy bolygónk legnagyobb veszélye a klímaváltozás. A KPMG által készített listán aszerint rangsorolták az országokat, mennyire felkészültek a várható fenyegetettségre és a globális felmelegedés elleni összefogásra – áll a felmérést készítő cég sajtóközleményében.
A felmérés alapját képező adatokat 3 kategóriában összesítették, azt vizsgálva, hogy egy adott országban az állam, a vállalatok és a magánszféra (lakosság és civilek) mennyire képes hatékonyan reagálni a változásokra.
A 2019-es listán Svájc, Szingapúr és Dánia lettek dobogósok, őket további észak-európai államok követik. A lista éllovasai mellett kiemelhető még Svédország, amely csak a 4. lett az összesített sorrendben, de a lakosság és a civilek felkészültségét tekintve vezeti a rangsorolást.
A 140 ország listájának a végén a legszegényebb, sokszor államisággal sem igen rendelkező országok találhatók, a 140. például Szomália.
Érdekesség, hogy a megelőző évi listához képest legtöbbet javító államok listáján Tonga mellett Oroszország szerepel – előbbi 36, utóbbi 29 helyet javított a pozícióján.
Magyarország a vizsgálat során összesítve a 48. helyezést szerezte meg. A vállalati rangsorban a hazai cégek a 45., a lakosság és a civilek a 47., míg a kormányzat a 65. helyen végzett. A közvetlen összehasonlításként adódó országok közül a visegrádi négyek ezúttal megelőztek bennünket (Csehország 27., Lengyelország 33., Szlovákia 37. lett), de Szerbia, Románia és Ukrajna mögöttünk végzett.
Kiemelt kép: illusztráció, Freepik